Сихів: простори, пам’яті, практики

Сихів: простори, пам’яті, практики

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

13-27.8.2017

Центр міської історії, Львів

Сихів є найбільшим житловим районом Львова, і який у 1970-1980-х планували та будували як дім для 120 тисяч працівників південно-східного індустріального вузла міста. Житлові будинки, більшість з яких однієї типової серії, були збудовані відповідно до комплексного проекту в усіх 12 мікрорайонах, однак багато інфраструктурних і громадських об'єктів залишилися лише на папері через економічну кризу, що розпочалась у кінці 1980 років. Разом зі системними змінами, що супроводжували здобуття Україною незалежності, у районі почали відбуватись урбаністичні перетворення на різних рівнях. Сихів наповнився новими об'єктами, функціями, значеннями, і дотепер залишається одним з районів, що найбільш активно розвиваються у Львові.

Літня школа пропонує навчання через дослідження життя планових районів і проблеми, з якими вони стикаються, та пропонує поєднання архітектурних, антропологічних, соціологічних та історичних інструментів для розуміння феномену місця та міста в усій його повноті. Виявлення різних форм зв'язків між символічним, матеріальним та людським вимірами колись запланованих просторів має важливе значення для розуміння їхньої трансформації і для розвитку інклюзивного бачення майбутнього житлових масивів.

Курси лекцій та семінарів

Проф. Флоріан Урбан

Школа архітектури ім. Макінтоша при Школі мистецтв у Глазго
Функціоналістичне місто і його критика

Др. Дарія Бочарнікова

Католицький університет у Лювені / Центр образотворчого мистецтва BOZAR
Історія соціалістичного міста: 5 проектів модерності від "другого світу"

Під час школи відбудуться семінари-робітні з методології урбаністичних досліджень та ревіталізації планових просторів.

Учасники та учасниці будуть працювати над проектами у трьох тематичних студіях під керівництвом архітекторки Наталії Мисак (студія "Простори"), історикині др. Ірини Склокіної (студія "Пам'яті") та антропологині др. Світлани Одинець (студія "Практики").

Студія "Простори" має на меті переосмислити морфологію Сихова та її характеристики за допомогою просторового аналізу та через дослідження досвідів та уявлень користувачів. Оскільки частина функційних зв'язків, на основі яких було спроектовано житловий район, при зміні контекстів виявилась неефективною, у Сихові почали формуватись альтернативні зв'язки та простори, доповнені спорудженням нових інфраструктурних та архітектурних об'єктів. Впродовж студії учасники(ці) досліджуватимуть способи творення актуального простору району (на фізичному та символічному рівнях) та сформують про це наративи.

Студія "Пам'яті" сфокусується на уявленнях та очікуваннях мешканців Сихова перед переїздом до нього та опісля. Головне питання, на яке шукатимуть відповідь учасники(ці): які досвіди були використані і переосмислені для того, щоб адаптуватися на Сихові, привласнити його і зробити соціально значущим місцем. Також увагу буде звернено на більш широке питання про те, якими є символічні ресурси (які стосуються "історії" чи ні), що використовуються жителями з різних груп для розширення своїх можливостей, боротьби за зміни, і досягнення бажаного майбутнього району.

Студія "Практики" працюватиме із досвідами та уявленнями мешканців про місце і функції району на їхній символічній мапі Львова. Ключовими також будуть досвіди мобільності мешканців: "старих" міграцій (з навколишніх сіл до новозбудованого Сихова у 1980 роках), "нових" внутрішніх (з Сихова до інших районів міста після часткової деіндустріалізації району), а також зовнішніх – до країн ЄС після 1990 року. Пропонуємо також простежити як транснаціональні соціальні та матеріальні капітали циркулюють у цих переміщеннях і які зміни у повсякденному житті і нові практики це зумовлює.

Фінальна презентація роботи студій відбудеться в рамках конференції "Входи/Виходи соціалізму: візії і досвіди змін у містах "другого світу""(25-27 серпня 2017, Львів). Учасники школи також готуватимуть підсумкові тексти-есе, які ввійдуть у публікацію за результатами школи.

Робоча мова школи – англійська.

За додатковою інформацією звертайтесь до координаторки програми др. Наталії Отріщенко [email protected]

Організатор: Центр міської історії.

Школа відбувається за підтримки Представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.

  • img

Зображення

Верхнє: Світлина з журналу "Архітектура і будівництво СРСР" кінця 80-х – початку 90-х років // Сихів Медіа / Sykhiv Media

Галерея: Назарій Пархомик, Олександр Поліковський