Ктубот. Єврейські сімейні традиції і традиційні сім’ї
жовтень - листопад 2015
Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького (вул. Стефаника, 3)
У Львівській національній галереї мистецтв ім. Бориса Возницького (вул. Стефаника, 3) відкрилася виставка "Єврейські шлюбні контракти". На експозиції представили ктуботи – єврейські шлюбні угоди, укладені в Італії XVII-XIX ст.
Під час виставки у галереї мистецтв відбувалася освітня програма – серія лекцій та дискусій про історичні, соціальні, ґендерні і культурні контексти шлюбу і сім'ї у єврейській та українській традиціях і сьогоденні.
Дев'ять ктуботів, створених народними майстрами та професійними художниками в Італії кілька століть тому, було знайдено випадково. У 2010 році під час однієї з ревізій приміщень Палацу Потоцьких тодішній директор галереї Борис Возницький разом зі зберігачкою фондів архіву Наталкою Філевич знайшли серед старих афіш єврейські шлюбні документи. Тепер ці унікальні знахідки, які мають не лише історичну, але й естетичну цінність, покажуть публіці.
Знахідка і дослідження цих артефактів стали нагодою для того, щоб поговорити про шлюб і сім'ю. Центр міської історіїспільно з організаторами виставки влаштовують серію лекцій та дискусій на цю тему. Мова ітиме про те, що таке шлюб і сім’я в традиційному єврейському і українському суспільстві? Чому і для чого виникла традиція шлюбних контрактів в єврейській культурі? Що ми знаємо про єврейські шлюбні обряди і сімейні практики? Які саме уявлення про традиційну українську родину є надто романтизованими? Завершиться програма розмовою про те, чим є шлюб і сім’я сьогодні, і про те, перед якими викликами стоїть інститут сім’ї в сучасному суспільстві.
Для обговорення цих тем були запрошені спеціалісти, історики та релігійні діячі. Участь в лекційній програмі взяли історик архітектури Сергій Кравцов (Єврейський університет в Єрусалимі), історики Оксана Кісь (Інститут народознавства НАН України), Владислава Москалець (УКУ/Яґеллонський Університет), Томаш Янковскі (фахівець з генеалогії та історичної демографії).
Паралельно із лекційною програмою для дорослих у Львівській галереї мистецтв тривала й освітня програма для дітей. Упродовж шести занять діти в ігровій формі занурилися в особливості світу традиційного шлюбу. Дев'ять ктубот, експонованих на виставці, стали матеріалом, на основі якого (через символи, шрифти, стилі, тексти, герби, візерунки та орнаменти) діти дізналися більше про історію єврейського шлюбу і сім'ї.
Кураторка виставки - зав. відділом європейського мистецтва ХІХ-ХХ ст. ЛНГМ Віта Сусак.
Дизайнер експозиції - художник Влодко Костирко.
Координатор дитячої програми - Христина Бойко
Координатори лекційної програми - Ірина Мацевко та Володимир Бєглов
Організатори:
Центр міської історії
Львівська національна галерея мистецтв
За підтримки Посольства Держави Ізраїль в Україні
Зображення
Верхнє: Фрагмент Ктубота з Ліворно, 1735