Осиротілі, знедолені, зітерті: житомирські євреї та німецько-радянська війна

Осиротілі, знедолені, зітерті: житомирські євреї та німецько-радянська війна

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Тобіас Вальс

Мюнхенський університет Людвіга Максиміліана

6.3.2025, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Тобіаса Вальса, якою продовжуємо публічну серію "І буде місто…".

У Житомирі, одному із давніх центрів єврейської культури, збереглася чимала громада євреїв після Другої світової війни. Багато тих, хто опинились під німецькою окупацією, стали жертвами Голокосту. Однак в евакуації та в рядах Червоної армії вдалось вижити тисячам. Більшість з них повернулись у зруйнований Житомир: за переписом 1959 року євреї там складали 14 відсотків населення. Утім, це вже була не та громада, яка проживала в місті до війни. За лічені роки майже повністю зникли єврейські традиції, релігія та мова. Житомирські євреї перетворилися на секулярних російськомовних радянських громадян. 

У лекції дослідник проаналізує, як такий розрив став можливим. Вочевидь геноцид та війна зіграли ключову роль, але – як саме – це залишається відкритим питанням в літературі. У своєму дослідженні Тобіас Вальс зосереджується на переплетеннях трьох "груп досвідів", які разом охоплюють усе повоєнне єврейське населення: ті, хто вижили в окупації; ті, хто повернулися з евакуації; ті, хто служили в Червоній армії. За допомогою усної історії та архівних документів дослідник реконструює до 80 особистих біографій. 

Аргументація виходить зі трьох тезисів. По-перше, перші тижні війни були ключові, адже тікали від німців переважно молоді та інтегровані євреї. Старі та традиційні схилялися залишатися й загинули в Голокості. По-друге, сам досвід війни мав асимілюючий вплив на євреїв, зокрема по обидві сторони фронту. Під окупацією вони мусили себе "видавати" за неєвреїв, аби виживати. У тилу та в армії ізоляція та антисемітизм так само змушували євреїв русифікуватися. По-третє, асиміляція закріпилася після війни, коли євреї зіштовхнулися з повсюдним антисемітизмом як з боку населення, так і з боку радянського режиму.

Подія відбудеться українською мовою.

post picture

Тобіас Вальс

Мюнхенський університет Людвіга Максиміліана

Координатор між кафедрою сучасної історії Мюнхенського університету Людвіга Максиміліана та Інститутом сучасної історії ім. Лейбніца. Захистив кандидатську дисертацію про вплив Другої світової війни та Голокосту на єврейську громаду Житомира (2024). Під час резиденції у Центрі міської історії працює із джерельними матеріалами про життя Євгена Коновальця до еміграції, а також українського національного руху у пізньогабсбурзькому Львові.

Галерея: Оля Климук