Модерна культура їдиш на прикладі діяльності Культур-Ліги та творчості Хани Левін
Др. Йоанна Лісек
Вроцлавський університет17 липня 2012
Центр міської історії, Львів
Перша світова війна, революція в Росії й експансія нових напрямків у європейському мистецтві, передовсім російського футуризму та німецького експресіонізму, стали імпульсом до радикальних змін у творчості їдиш на старому континенті. За Української Народної Республіки ключову роль у процесі цих змін відіграв Київ. У квітні 1918 року тут постала Культур-Ліга, завдання якої полягало у творенні структур, що мали служити розвитку сучасної світської культури їдиш, насамперед освіти, літератури, театру й образотворчого мистецтва. У 1918-1920 роках Культур-Ліга діяла надзвичайно активно на терені цілої України. Модель розвитку світської культури їдиш, розроблена у київській Культур-Лізі, прийнялася також на теренах Польщі, Литви та Румунії.
Після 1917 року Харків став важливим центром єврейської міграції. Серед тисячі євреїв, що прибували сюди, були також митці й літератори. Тут зокрема опинилася й письменниця-феміністка Хана Левін – найвизначніша представниця розквіту творчості єврейок на території, охопленій революцією. Хана Левін перша в СРСР оригінально й сміливо відобразила у своїй творчості проблеми сучасної єврейської жіночої ідентичності.
Лекція відкрита для широкої громадськості і відбувалася в рамках ІІІ літньої школи з єврейської історії та культури Центрально-Східної Європи ХІХ-ХХ ст.