Жінки у львівському авангарді: живопис, танець, фотографія

Жінки у львівському авангарді: живопис, танець, фотографія

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Малґожата Радкєвіч

Ягеллонський університет

23 травня 2018 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Проф. Малґожата Радкєвіч зупинилась на авангардних проектах жінок, які жили у Львові у 1920-1930-х р.р. Мистецтво, танець і фотографія того часу у сфері експериментів та інноваційних заходів знайшли своє відображення у проектах мисткині Маґріт Райх-Сєльської, танцівниці і хореографині Бели Кацової і фотографині Яніни Мєжецкої. Твори цих жінок містять багато рис авангардистського захоплення рухом, ритмом і новими виражальними формами. Детальніший аналіз показує, що ці жінки не лише були відкриті для нових ідей, але достатньо вмотивовані використовувати їх у своїх роботах.

Під час лекції відбулась також презентація вибраних робіт Маґріт Райх-Сєльської, яка використовувала техніку колажу, щоб створити візуальні образи, які нагадують кінороботи французьких і російських авангардистів. Ще один приклад – це проект Бели Кацової, яка втілювала ідеї авангарду у танці і рухах тіла, щоб створити нові способи самовираження. Останній приклад львівської авангардистки – Яніна Мєжецка, співавторка проекту "Працююча рука", спільно зі своїм чоловіком, дерматологом Генриком Мєжецким. Фотографуючи кисті рук робітників, Мєжецка поєднала дві функції у своєму проекті: наукову і мистецьку. На її світлинах кожна пара рук нагадує скульптуру пантоміми, показуючи професії і досвід робітників, яких вона фотографувала. Усі ці твори львівських авангардисток вказують на їх захопливий підхід до нових сучасних ідей, як в теорії, так і у повсякденній практиці.

post picture

Малґожата Радкєвіч

професорка Ягеллонського університету. Займається питаннями культурної ідентичності в сучасному кіно і візуальному мистецтві. Досліджувала жіночу креативну роботу в кінематографі, фотографії і мистецтві. Серед її публікацій – The Female Gaze. Film Theory and Practices of Women Directors and Actresses (“Жіночий погляд”. Теорія кіно і практика режисерок і акторок) (2010) і The Faces of Queer Films (Обличчя “квір” кіно) (2014). Видала п’ять томів гендерної серії. Координаторка дослідницького проекту, що фінансується Польським національним науковим центром: Піонерки в кінематографі і фографії в Галичині в 1896-1945 (Women Pioneers in Film and Photography in Galicia in 1896-1945). Стипедистка Міністерства культури і культурної спадщини Польщі, результатии її дослідження надруковано в книжці “Modern Women on Cinema” (“Сучасні жінки в кіно”), в якій вона аналізує вибрані тексти фільмів і рецензій, написаних жінками в Польщі 1918-1945.

Лекція є частиною програми "Культура (без) пробілів: про спадки авангарду у Львові", організованої у співпраці з Інститутом Адама Міцкевича та за підтримки Львівської міської ради та Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.

Зображення

Верхнє: "Chwila. Dodatek Ilustrowany" від 29.05.1932

Галерея: Тарас Бовт