Місце операції

Місце операції "Вісла" в польській історії ХХ століття

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ґжегож Мотика

Інститут політичних досліджень ПАН

6 березня 2019 / 16.30

Центр Митрополита Андрея Шептицького, Паркова аудиторія, м.Львів, вул. Стрийська, 29

Виселення українського населення й одночасні антипартизанські акції, здійснені в ході операції "Вісла" у 1947 році, викликають велике зацікавлення науковців та широкої публіки. В результаті цих акцій між 28 квітня і 31 липня 1947 року були примусово виселені більше 140 тис. українців, а також нейтралізована більшість лісних відділів УПА. Виселення населення і його розпорошення у чужому культурному середовищі з метою повної асиміляції стало формаційним досвідом для української меншини в Польщі. Пам'ять про ці події відіграє свою роль до сьогодні, не зважаючи на той факт, що у дорослий вік увійшло вже третє покоління нащадків переселених. Акція "Вісла" стала також однією з центральних тем у польсько-українському діалозі про минуле.

Однією з тем, що завжди викликає великі емоції, є питання мети примусових переселень українців. У польській літературі точиться гаряча дискусія про те, чи були переселення необхідними для нейтралізації партизанських загонів УПА. Багато дискусій викликає також питання про наміри влади щодо переселенців: чи у 1947-1952 рр. вони прагнули лише державної асиміляції чи також і національної? Інше дискусійне питання - правова оцінка примусових виселень. На думку багатьох науковців, факт, що примусові виселення відбулись на підставі рішення політбюро Польської робітничої партії дозволяє трактувати операцію "Вісла" як щонайменше типовий комуністичний злочин в розумінні статуту про Інститут національної пам'яті.

Мова лекції - польська.


post picture

Ґжегож Мотика

історик, директор Інституту політичних досліджень ПАН, фахівець з польської та української історії ХХ ст. Останні кникжки: “Волинь’43” (2016) та “Облава на білих поляків: війська НКВС у боротьбі з польським підпіллям, 1944-1953” (2014)


Дискутант: о. др. Богдан Прах, ректор УКУ

Лекція Ґжегожа Мотики є частиною нової ініціативи "Відкриті польсько-українські зустрічі з історією" ("Otwarte polsko-ukraińskie spotkania z historią") та відбувається в рамках наукового семінару "Рухи через кордони: повоєнні переселення та досвіди людей прикордоння", у співпраці Інституту політичних досліджень ПАН у Варшаві, Центру міської історії та Кафедри нової і новітньої історії України Українського католицького університету у Львові.

Зображення

Верхнє: Бійці УПА, спіймані солдатами польської армії поблизу Сянока, травень 1947 / Архів IPN

Галерея: Ірина Середа