Чому масові убивства? Сталін і Донбас у Великому терорі

Чому масові убивства? Сталін і Донбас у Великому терорі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Проф. Гіроакі Куромія

Університеті Індіани, США

20.6.2015

Центр міської історії, Львів

У 1937-1938 рр. Сталін свідомо винищив близько мільйона людей у Радянському Союзі. Сталіна не влаштовувало тероризувати тільки власний народ, тож паралельно він переніс свій Великий терор і за його межі – до Монголії і Сіньцьзяну, або китайського Туркестану. Україна, і Донбас зокрема, постраждали особливо важко. Втім, на відміну від Голодомору 1932-1933 рр., Великий терор найбільше вдарив по інших національностях, крім українців чи росіян.

Донбас завжди був місцем, куди тікали всі, хто прагнув свободи. Він не просто вабив розкуркулених українських селян і релігійних діячів, а й численні національні меншини, чия політична прихильність була в часи сталінізму підозрілою. Для Москви Донбас, з його масштабними підземними шахтами, символізував останній незавойований рубіж – вільне інакодумство.

Великий терор у Донбасі – це показовий мікросвіт сталінського терору в Україні і Радянському Союзі. Лекція буде аналізом сталінських злочинів у контексті "глобалізації української історії" у першій половині ХХ століття.

post picture

Професор Гіроакі Куромія

здобув освіту в Японії та США, де у 1985 р. отримав докторський ступінь у Прінстонському університеті. Під час проведення дослідження в Кембриджі проф. Куромія вперше побував на Донбасі ще у радянські часи, восени 1989 р. Упродовж наступних восьми років він неодноразово працював у донбаських архівах і у 1998 р. видав свою працю “Свобода і терор у Донбасі: Українсько-російське прикордоння, 1870-1990-і роки” (Freedom and Terror in the Donbas: The Ukrainian-Russian Borderland, 1870s-1990s), яка була згодом перекладена українською (2002). Багаторічна робота в українських архівах допомогла йому видати ще декілька книг, серед яких: “Голоси мертвих: сталінський Великий терор у 1930-х рр.” (The Voices of the Dead: Stalin’s Great Terror in the 1930s) (2007) та “Сумління під судом: доля чотирнадцятьох пацифістів у сталінській Україні, 1952-1953 рр.” (Conscience on Trial: The Fate of Fourteen Pacifists in Stalin’s Ukraine, 1952-1953) (2012). Зараз він викладає історію в Університеті Індіани, США. Проф. Куромія працює у напрямку євразійської міжнародної історії ХХ століття, зокрема ретельно стежить за теперішньою ситуацією в Україні, і у Донбасі .

Лекція відбулась в межах лекційно-дискусійної програми культурного форуму "ДонКульт".

Зображення

Верхнє: Солдати НКВС у вересні 1939 р. в окупованій Польщі