Модерність і вестернізація Радянської України: Роль 1970-х років

Модерність і вестернізація Радянської України: Роль 1970-х років

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

9 липня 2015

Центр міської історії, Львів

Як продукти західної поп-культури, як-от музика рок-гуртів "Shocking Blue" і "Deep Purple", формували національну і релігійну ідентичність молоді Радянської України в 1970-і роки? Як споживання продуктів західної поп-культури пов'язувалося з поняттями "модерності / сучасності" в Радянській Україні часів пізнього соціалізму? Чому масове споживання західного кіно і поп-музики серед міської молоді в цей період призвело до масової русифікації молодіжної культури Радянської України? Як культурні практики, пов'язані з масовим споживанням західної поп-культури, вплинули на комерціалізацію повсякденного життя міст Радянської України і сприяли формуванню певних комерційних навичок у покоління 70-х років, яке стало відігравати важливу роль в економіці і політиці пострадянської України? Як масова комерціалізація радянської молодіжної культури 70-х років виявилася пов'язаною з "комсомольським підприємництвом", який заклав основи майбутнього бізнесу підприємців (і політиків) пострадянської України, як-от Юлія Тимошенко, Ігор Коломойський і Петро Порошенко? Ці та багато інших питань стануть предметом обговорення під час презентації Сергія Жука, присвяченій "культурній" історії періоду "розрядки міжнародної напруги" у відносинах між СРСР і західними капіталістичними країнами 1970-х рр.

Традиційно, переважна більшість істориків "розрядки" зосереджуються в основному на дипломатичних і політичних аспектах покращення міжнародних відносин між Радянським Союзом і капіталістичним Заходом в 1970-і рр. У той же час дослідники вестернізації радянського і пострадянського геополітичного простору ігнорують вирішальну роль періоду міжнародної розрядки з 1972 по 1979 роки, який відкрив цей простір для масового впливу західної поп-культури через різні "медійні" (аудіо- та відео-) форми "культурного споживання" і різноманітні культурні практики. Використовуючи різноманітні історичні джерела (з міст і сіл Черкаської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської областей), включаючи архівні документи, сучасну місцеву періодику, особисті щоденники та інтерв'ю, Сергій Жук у даній лекції проаналізував, як споживання предметів західної поп-культури серед молоді Радянської України вплинуло на процеси культурної ідентифікації, які, в підсумку, визначили формування різних ідентичностей в пострадянській України.

post picture

Сергій Жук

доктор історичних наук, у 1980-90-і рр. викладав історію США на історичному факультеті Дніпропетровського національного університету. 2002 р. він захистив нову дисертацію зі східноєвропейської історії в Університеті Джонса Гопкінса в США. З 2003 р. Сергій Жук працює в Університеті Болла (штат Індіана, США). З 2010 р. він – професор східноєвропейської історії в цьому університеті. Недавні публікації включають книги “Загублена реформація Росії” (2004) і “Рок-н-рол в місті ракет” (2010). Зараз він закінчує книгу про соціальну та культурну історію радянської американістики в Росії і Україні часів “холодної війни”.

Зображення

Верхнє: Рок-виступ гурту "Дніпряни" біля головної будівлі Дніпропетровського університету, 31 серпня 1980 р.