Voyages, voyages… Як польські історики приїжджали до Радянської України в 1950-1960-х роках. Контакти та доступ до архівів

Voyages, voyages… Як польські історики приїжджали до Радянської України в 1950-1960-х роках. Контакти та доступ до архівів

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Наталія Борис

Женевський університет

17.2.2022, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії / youtube

У своїй лекції  Наталія Борис зосередиться на польських істориках, які могли приїхати до Радянського Союзу, і зокрема до Радянської України в 1950-1960-х роках, раніше повністю недоступної республіки.

За сталінських часів нечисельний науковий обмін між Радянським Союзом і Польщею відбувався лише в одному напрямку: до Радянського Союзу, і лише деякі довірені польські історики приїжджали до Москви. Дослідниця розповість про спорадичні зустрічі та конференції в Польщі та в Радянському Союзі на польську тематику, під час яких могли зустрічатися радянські та польські історики. Українські історики не брали в цих зустрічах участі.

Прихід до влади Хрущова змінив всю ситуацію. Вперше українські історики могли подорожувати, і їхнім першим пунктом призначення була Польща. Поїздки до Польщі становили половину всіх наукових поїздок українців за весь хрущовський період. Справжній прорив стався, коли в 1957 році в радянську Україну вперше прибуло 14 іноземців, у тому числі 4 американських і 5 польських істориків. Лекторка зосередиться на кількох доступних звітах, написаних польськими та українськими істориками. Кшиштоф Дунін-Васович (Krzysztof Dunin-Wasowicz (1923-2013) залишив цікавий звіт про свою поїздку до радянських архівів у Києві та Львові, яка більше нагадувала шпигунську розвідку, ніж наукову. Йтиметься і про Вікторію Слівовську (Wiktoria Sliwowska (1931-2021), у якої лекторка взяла інтерв'ю у Варшаві, і яка написала у своїх спогадах, як вона намагався прорватись до Львова, про радянську єврейську вчену Дору Кацнельсон (Dora Kacnelson (1921-2003), її співпрацю з львівським істориком Володимиром Борисом (1914-1985) та інші розповіді про неформальну польсько-українську наукову мережу.

Щоб взяти участь в лекції, будь ласка, зареєструйтесь.

Буде доступна онлайн-трансляція на youtube-каналі Центру.

post picture

Наталія Борис

Женевський університет

Докторантка Женевського університету в Швейцарії.  Дослідження Наталії Борис пов’язане з її докторською дисертацією “Трикутник без виходу. Москва-Київ-Варшава: академічна співпраця (1950-1960-ті) в історії: контакти та наукові мережі”. У своєму дослідницькому проекті вона прагне показати, як співпрацювали та контактували польські та українські історики зі Львова.

Зображення

Верхнє: Делегація УРСР в Москві. XVIII Міжнародний конгрес історичних наук. // Архів Інституту Історії НАН України, опис 1, фонд 398.