Білі cкелі Вінниці
Кароліна Ускакович
Ноттінгемський університет12.11.2024, 18:30
Муніципальний мистецький центр, Стефаника, 11
Запрошуємо на лекцію Кароліни Ускакович, що продовжує публічну програму "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing".
Територія Вінницького хімічного заводу простягається вздовж колії, недалеко від центрального міського залізничного вокзалу. Заснований у 1920 році, "Хімпром" був одним з найбільших хімічних підприємств України і збанкрутував наприкінці дев'яностих, залишивши після себе токсичний спадок — фосфогіпсовий відвал, відомий серед місцевих як "біла гора".
Відвал приваблює не лише охочих скористатися дешевою сировиною для промислових потреб, а й місцевих креативників, захоплених його унікальним, майже космічним ландшафтом. Щороку рельєф "білих скель" стає все більш "земним", ховаючись за яскравою зеленню рослинного біорізноманіття. На території відвалу розрісся молодий ліс, тонкий потічок й густий очерет створили водно-болотну екосистему, а ставок прихистив колонію берегових ластівок. Тут часто можна зустріти сорок, горлиць, качок, дятлів, очеретянок та зайців.
У своєму проєкті Кароліна Ускакович повертається в рідне місто, щоб дослідити екосистему відвалу через роботу з архівами, візуальне дослідження, співпрацю з експертами й експертками, та концептуалізацію постіндустріальних урбаністичних екологій. Якою є екосистема, що формується на фосфогіпсовому відвалі? Яке її культурно-екологічне значення? Чи становлять "білі скелі" загрозу екологічного забруднення, чи вони стали прихистком дикої природи в межах промислової зони? Чи можуть ці ролі співіснувати?
Під час лекції ми поговоримо про деколоніальне переосмислення міського ландшафту, про досвід інших країн, український контекст та створення мистецьких візій розвитку постіндустріальних екосистем.
Подія організована Центром міської історії спільно з INDEX.
Опираючись на метафору "повернення", яка сьогодні є особливо сенситивною, публічна програма "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing" актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Публічна програма є частиною проєкту "Homing: Returns of People, Places and Archive". Проєкт реалізується у співпраці з Goethe-Institut в Україні.
Виставка "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing. Влодзімєж Пухальскі" організована Андрієм Бояровим, Центром міської історії, Львівським муніципальним мистецьким центром у партнерстві з Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові та Управлінням культури Львівської міської ради.
Зображення
Верхнє: Територія відвалу фосфогіпсу, Вінниця / фото Кароліни Ускакович
Галерея: Євгенія Тренчук