Після 1991/2022: як (не) говорять про міські зміни
14.6.2022, 18:30
Запрошуємо на розмову "Після 1991/2022: як (не) говорять про міські зміни", яка продовжує серію зустрічей у дворику Центру міської історії "Місто транзитів".
Міста регіону, який колись був Радянським Союзом і Варшавським блоком, у 1990 роках і навіть опісля науковці часто описували в категоріях транзиту. Ця понятійна рамка містила нормативне припущення про лінійний рух із соціалізму в капіталізм без достатньої рефлексії про те, в якому стані були ці міста, як і куди вони йшли відносно бажань і потреб мешканців і мешканок, експертів та управлінців. Парадигма транзиту пропонувала оптику, що фокусувалася на баченні бажаного майбутнього, часто запозиченого як красивий образ без достатнього розуміння механізмів, які його підтримують.
Сьогодні наші міста вкотре опинилися у ситуації зламу. Однак деякі з них тепер ущент знищені, інші потерпають від масштабних руйнувань, а деякі стали прихистком для тисяч вимушених переселенців і переселенок.
Отож під час розмови із дослідником містопланування Олександром Анісімовим і соціологинею Наталею Отріщенко рефлексуватимемо про те, що ми знаємо про транзит після 1989/1991 і якими були його просторові й соціальні наслідки. Ми пригадаємо головні аргументи в дискусії про майбутнє міст регіону та поміркуємо, як (і чи) відбувся транзит в Україні. Поміж тим історичну перспективу наблизимо до сьогодення і подискутуємо про те, куди міста будуть рухатися далі в нових умовах і хто формує цілі цього руху. Але й теж, яку мову ми використовуємо для того, щоби говорити про їхнє прийдешнє.
Модераторка зустрічі Альона Ляшева.
Зустріч відбудеться наживо у дворику Центру міської історії.
Розмова є частиною публічної програми "Місто транзитів: розмови у дворику", яка віднаходить переплетення мереж у місті, яке переживає різні досвіди війни тоді і сьогодні.
Зображення
Верхнє: George Ivanchenko, 2022 // Міський медіаархів Центру міської історії
Галерея: Богдан Ємець