Війна Росії проти України – це не тільки війна з певною територією або проти певного народу. Це війна з культурою. Це війна, якій передують ідеологічні маніфести, зрушення в структурах створення знань і сенсів, а також руйнування свободи слова. Шари, які лежать під поверхнею цієї війни, відносять нас на багато десятиліть і століть в минуле.
У цьому проекті разом з критиками та науковцями ми намагаємося проаналізувати ці передумови в українській та російській історії та культурі і поділитися ними з міжнародною аудиторією в популярних виданнях.
“Розплутуючи імперію” має два цикли статей.
Перший (кураторки – др. Софія Дяк та др. Мейгіл Фавлер) зосереджується на історії та культурі на території сучасної України за рамками популярних заголовків, за межами образів, які люди щодня бачать у новинах. Цикл має на меті поділитися історіями та аналізом експертів з цього регіону з ширшим загалом. Підкреслюючи різноманітне та динамічне минуле регіону, ми сподіваємося створити для закордонних читачів вікна в Україну та ширше – у Східну Європу. Пропонуючи такі історії,як архітектура конструктивізму в Харкові, історії опору під час Другої світової війни, та навіть непрості сімейні історії наших колег, ми висвітлюємо Україну як окреме повноправне місце, і місце, яке варте нашої уваги.
Друга серія, кураторками якої є Дарія Бадьйор та Анастасія Платонова, висвітлює сучасну культуру Росії та її глобальне поширення. Як писав Едвард В. Саїд, "Влада поширювати певний наратив або блокувати формування і появу іншого наративу дуже важлива для культури та імперіалізму". Занадто довго "російська" культура, у розумінні Саїда, відносила Україну до східної цивілізації. Ми хотіли б заглибитися в ці давні ієрархії, сформульовані у найсвіжіших зразках мистецтва, музики, фільмів та літератури, які глибоко пов'язані з сьогоднішньою війною в Україні. Ми хочемо представити постколоніальну позицію щодо російської культури. У цій серії ми також детально описуємо сучасних українських діячів культури, художників та письменників, чиї біографії та мистецтво допомагають пояснити життя в Україні в останні кілька років.
ОПУБЛІКОВАНІ СТАТТІ
ПРО КУРАТОРІВ
ДаріяБадьйор –культурологиня, редакторка та журналістка, співзасновниця ГО «Коаліція за культуру» та співкураторка кінофестивалю «Київський тиждень критики», у 2014-2021 роках – редакторка з питань культури інтернет-видання LB.ua.
Софія Дяк (PhD) – історикиня, директорка Центру міської історії (Львів, Україна) та старша наукова співробітниця Центру новітньої історії в Потсдамі.
Анастасія Платонова - журналістка, культурологиня та редакторка з понад десятирічним професійним досвідом (Київ, Україна), у 2019-2021 роках - редакторка тем культури у Forbes Україна.
Мейгілл Фаулер (Ph.D.) – історикиня та доцентка кафедри історії Університету Стетсона, де вона також керує Програмою русистики, східноєвропейських та євразійських студій, авторка книги «Beau Monde on Empire 's Edge: State and Stage in Soviet Ukraine» (Торонто, 2017).
Проект підтриманий Інститутом наук про людину / Institut für die Wissenschaften vom Menschen