Час, вперед!
25 серпня 2017
Центр міської історії, Львів
Відбувся черговий показ із серії [роз]Архівування. Темою події стало питання побудови соціалізму та соціалістичного міста. Фільм Володимира Шевченка "Добрий день Львова" (1969), як пізня спроба жанру міських симфоній був показаний разом із експериментальним відео-артом Олега Воронка "Time forward, two times back", створеним на основі архівного відео.
Глядачами показу стали студенти літньої міської школи "Сихів: простори, пам’яті, практики", які протягом двох тижнів у Львові досліджували найбільший житловий район міста, як зразок планової пізньосоціалістичної забудови. А також, учасники міжнародної конференції "Входи/Виходи соціалізму: візії і досвіди змін у містах другого світу". Конференція проходила 25-27 серпня у Центрі міської історії, пропонуючи до обговорення проблеми пов’язані із досвідом та роллю міст з цілого світу у періоди впровадження та виходу із соціалізму.
Запропоновані до [роз]Архівування матеріали тісно перегукувались із тематикою та рефлексіями щодо обох подій. "Добрий день Львова" (1969) – фільм відзнятий для показів з нагоди 30-ї річниці приєднання західноукраїнських земель до СРСР. Пропагандитська ціль прославлення праці і соціалізму досягалась завдяки романтичності образів. Наслідуючи авангардну традицію міських симфоній, Володимир Шевченко відзняв стрічку про Львів. День з життя міста був розкритий через класичний прийом висвітлення праці та відпочинку. Детальні та великі плани облич, рук та техніки на підприємствах поєднані у фільмі із загальними видами вулиць і публічного простору. Доповнює цей візуальний ряд поезія Романа Лубківського та джазові імпровізації молодого виконавця і композитора Михайла Мануляка.
Контрастував яскравій кольоровій картинці фільму відео-арт медіа-художника Олега Воронка. "Time forward, two times back" - авторське осмислення митця питань побудови соціалістичного міста, створене на основі архівних відеоматеріалів опрацьованих Міським медіаархівом, зокрема кінохроніки з Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного, телевізійні новини Львівського телебачення 50-60-х років, що зберігаються у Державному архіві Львівської області, а також записи із приватних архівів. Основою звукової частини стала відома сюїта Георгія Свірідова "Время, вперёд!" у авторській обробці.
Ще одною можливістю переглянути відео-роботу Олега Воронка "Time forward, two times back" стане показ під час Днів європейської спадщини, який відбудеться 10 вересня о 15.00 у Центрі міської історії - більше деталей згодом.
[роз]Архівування - це неформальні покази збірок та колекцій Міського медіаархіву, які покликані популяризувати та актуалізувати проблематику архівної спадщини серед громадськості. Ми прагнемо формувати нові погляди на архівування та представляти історичні колекції з незвичної перспективи. Заходи з цього циклу передбачають спільні перегляди і прослуховування візуальних, аудіо-візуальних, чи аудіо творів, які б у відмінній від академічності атмосфері вільних рефлексій і обговорення поєднували популярні формати та архівні-історичні збірки. Це будуть вечори сине-музики чи фото-музики, перегляди фільмів, фото-презентації та інші події, які представлятимуть діалог сучасного і минулого.