Через кордони й системи: родинні поїздки на слайдах однієї колекції
27.11.2024, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії
Запрошуємо на спільний перегляд частини оцифрованої колекції Маріане Деккер та розмову довкола цих матеріалів.
Після початку повномасштабного вторгнення до Міського медіаархіву написали Маріане Деккер та Кейс Тезелар з бажанням поділитися архівом своєї родини. Значний медійний розголос привернув їхню увагу до міста Чистякове (раніше – Торез), яке окуповане з 2014 року. Саме туди вони з батьками приїздили у 1960-1970 роках із Нідерландів та зберегли фотографії, слайди і документи з подорожей.
Причиною поїздок було бажання зустрітися з родичами матері Маріане – Лідії. Її в часі Другої світової війни, як і багатьох підлітків, силою вивезли на примусові роботи до Німеччини. Однак після війни їй вдалося виїхати у Нідерланди, а пізніше створити сім'ю з Марінусом Деккером.
Перша частина матеріалів уже доступна для перегляду на сайті Міського медіаархіву і складається із здебільшого друкованих фотографій: студійні портрети, якими члени родини обмінювалися в листуванні, та побутові знимки та слайди, зроблені під час спільного проведення часу. Обкладинки журналів, туристичні брошури, квитки з кіно доповнюють візуальну історію як документальне підтвердження, додають їй тактильного виміру.
Зі спогадів Маріане знаємо, що їх переглядали у Нідерландах: "Друзі і знайомі вважали наші поїздки до такої далекої і недружньої країни [СРСР] ризикованою авантюрою. Тому повертаючись додому, батько охоче показував, що насправді ми дуже гарно проводили час з родичами. Багато їздили околицями Тореза і всюди нас радо приймали. Ми їздили у Святогірськ, де жив дядько Володя, у Донецьк, до Києва, а потім і в інші міста по всій Україні [...]. Батько завжди возив з собою свій фотоапарат (а то і два) і завжди знімав цілком інше життя, яким жили наші родичі в Торезі й околицях".
Після Другої світової війни багато родин були розлучені й опинилися по різні сторони нових кордонів, але не всім вдавалося долати "залізну завісу" та підтримувати стосунки. Історія Маріане є досить рідкісним випадком детальної візуальної документації зустрічі "двох світів, двох способів життя" – капіталістичного і соціалістичного – через призму аматорської фотокамери, а не офіційних медій.
Під час події ми переглянемо слайди з чисельних повернень родини Маріане до рідних, поговоримо про міжнародний туризм до Радянського Союзу та слайди як частину візуальної культури. Побутова тематика колекції Деккер привідкриває для нас історії візитів та тогочасного дозвілля. Але разом із тим, дозволяє розглянути інші цілі використання та функції позитивної плівки: від створення сувенірів до творчих робіт, що було зумовлено можливостями, які вона давала.
Ця розмова стане своєрідним підсумком результатів проєкту "Homing: Returns of People, Places and Archive" та дозволить ретроспективно згадати колекції, які вдалось опрацювати у його межах.
До розмови долучаться:
- Маріане Деккер – візуальна мисткиня, власниця оцифрованої колекції;
- Кейс Тезелар – професійний музикант та педагог;
- Анастасія Холявка – керівниця проєкту "Міський медіаархів";
- Ірина Склокіна – історикиня, дослідниця Центру міської історії.
Подія організована Центром міської історії спільно з Goethe-Institut в Україні в рамках публічної програми "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing", що актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Публічна програма є частиною проєкту "Homing: Returns of People, Places and Archive". Проєкт реалізується у співпраці з Goethe-Institut в Україні.
Виставка "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing. Влодзімєж Пухальскі" організована Андрієм Бояровим, Центром міської історії, Львівським муніципальним мистецьким центром у партнерстві з Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові та Управлінням культури Львівської міської ради.
Зображення
Верхнє: оцифрований фотослайд з м. Чистякове / колекція Маріане Деккер / Міський медіаархів Центру міської історії
Галерея: Іра Середа