Потреба забути – Бажання побачити. Як сучасне мистецтво працює зі складними темами минулого?
5.10.2017, 18:30
Центр міської історії, Львів
У час інформаційної гонитви та повсюдного медійного маніпулювання суспільною думкою все складнішим видається формування незалежної позиції щодо дискусійних питань, що хвилюють суспільство. І це стосується не лише злободенних тем, але також подій нещодавньої історії, жива пам’ять про які постійно конкурує з подальшими спекулятивними нашаруваннями й міфами. Усе більш очевидною проблемою українського суспільства нині видається відсутність публічного незаангажованого погляду на історію та її окремі неоднозначні епізоди, відсутність тяглості пам’яті та реальної практики примирення позицій різних спільнот.
У цьому контексті мистецтво видається однією з небагатьох територій, на якій сьогодні можлива глибока і чесна рефлексія щодо минулого. Проте, чесна – не значить об’єктивна, адже персональне тлумачення проблеми художником-громадянином може йти врозріз із загальноприйнятою думкою. Ба більше, широка аудиторія часто виявляється неготовою до зіткнення з "оголеним нервом", який безкомпромісно оприявнює у своїх роботах митець. І тоді замість необхідного терапевтичного ефекту художній коментар лише підживлює й без того сильне напруження навколо тієї чи іншої теми.
Отож, чи може мистецтво бути дієвим інструментом у "боротьбі за пам’ять"? І яку роль займає художник у суспільній дискусії?
Поговорити про ці та інші питання на прикладі власної мистецької практики запрошено
Ця публічна подія є частиною Міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва "Тетраматика" у Львові та публічної програми Центру міської історії до виставки "(не)означені".
Зображення
Верхнє: Серія Unilever / Мирослав Балка