"Малі розбіжності" Східної Європи доби імперій: інституції, економічний розвиток, периферійність

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

28 березня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Нерівність доходів і рівня життя стоять високо на глобальному порядку денному. Економічні історики відіграють важливу роль у розумінні кореня причин сучасних відмінностей. Ця дискусія робить наголос на відмінних і схожих аспектах тривалих моделей розвитку східної і західної Європи, які імовірно привели нас сьогодні туди, де ми є. Ми намагаємося надати можливі відповіді на такі питання:

Що таке Східна Європа з точки зору економічних істориків? Наскільки периферійним був цей регіон в імперську добу, порівняно із Західною Європою? Чи справді наприкінці ХІХ ст. Східна Європа скористалась перевагами відсталості й суттєво скоротила відставання від Заходу? Чому сучасні економічні історики відкидають стереотипне уявлення про "традиційне" село та "модерне" місто, заперечують протиставлення міста та села як центру/периферії? Які основні теорії використовують фахівці з історії економіки, щоб зрозуміти міжрегіональні моделі розвитку Європи? Що кажуть про це існуючі факти? Як наукові дослідження на цю тему в Україні можуть долучитися до цієї дискусії? Цими питаннями ми розпочнемо дискусію із запрошеними представниками розвиненої на Заході, але занедбаної в Україні дисципліни – економічної історії.

Ми також поговоримо про великі і малі розбіжності в економіці та соціальних структурах Австро-Угорської та Російської імперій і з’ясуємо наскільки взагалі доцільно говорити про Східну Європу як регіон упродовж ХІХ ст. Учасники дискусії розкажуть про тенденції та найближчі перспектив економічної історії у Східній Європі. Ми почуємо про що зараз економічні історики дискутують на сторінках фахових журналів та міжнародних конференцій та як результати цих дискусій допомагають зрозуміти ширший історичний контекст.

Дискусія відбудеться англійською мовою з синхронним перекладом.

На початку дискусії відбудеться презентація свіжого номеру України Модерної "Економічні еліти України в історико-порівняльній перспективі". Представники бібліотек та академічних центрів зможуть отримати примірники безкоштовно.

Модератори:
Тимофій Брiк, доцент у Київській школі економіки, де він провадить дослідження у царині соціології і економічної історії.
Олена Петренко, дослідниця в Рурському університеті у Бохумі.

Експерти:
Трейсі Деннісон, Каліфорнійський інститут технології
Макс Шульце, Лондонська школа економіки і політичних наук
Джейкоб Вайсдорф, Університет Південної Данії

Дискусія відбувається в межах семінару "The Economic Elites of Ukraine and Central-Eastern Europe: a Comparative Historical Perspective", що проходитиме 28-29 березня 2019 р. в Українському католицькому університеті.

 Подія відбувається за підтримки Канадського інституту українських студій при Альбертському університеті в Едмонтоні, Канада.

За інформаційної підтримки проекту Україна модерна–uamoderna.com

Біографії експертів

Трейсі Деннісон

професорка історії суспільних наук в Каліфорнійському інституті технології, авторка численних публікацій з російської економічної історії, серед яких “Інституційна база російського кріпацтва” (Кембридж, 2011).Книга отримала декілька нагород, серед яких Нагороди Брюса Лінкольна за найкращу першу монографію (Асоціація славістики, східноєвропейських і євразійських студій); Нагороду Генрі Воллеса за найкращу книгу неамериканської історії сільського господарства (Товариство історії сільського господарства) та Приз Товариства історії економіки за найкращу першу монографію. Сьогодні Трейсі Деннісон працює над своєю новою книгою про політекономію імперської Росії, де розглядає питання кріпацтва і звільнення у контексті спроможності держави і фіскальної реформи

Макс Шульце

професор економічної історії, Кафедра економічної історії, Лондонська школа економіки і політичних наук. Коло наукових інтересів включає історію економіки Європи, довготермінове економічне зростання, інтеграція ринку та історичну економічну географію. Серед
публікацій – «Моделі зростання і стагнації в економіці Габсбургів наприкінці XIX століття»// Європейський журнал економічної історії 4, № 3 (2000); «Про економічні наслідки миру: торгівля і кордони після версальського миру» // Збірник економічної історії 71, № 4 (2011), у співавторстві – Н. Вольф і Г. Гайнемейєр [Нагорода Артура Коула 2012 р. за найкращу статтю, яка вийшла у Збірнику економічної історії
2011]; «Економічний націоналізм і економічна інтеграція: Австро-угорська імперія наприкінці XIX століття», з Н.Вольфом, Журнал економічної історії 65, 2 (2012); «Як периферійне було периферією? Індустріалізація у центрально-східній Європі з 1870 р.», з А. Кляйн і Т. Воньйо, у: К. Орурк і Дж. Вільямсон (Оксфорд, 2017); «Переваги імперії? Інтеграція ринку капіталу на північ і на південь від Альп, 1350-1800р.р.», з Д. Хілозі і О. Волкарт, Збірник економічної історії 78, № 3 (2018).

Джейкоб Вайсдорф

професор економіки в Університеті Південної Данії, науковий співробітник в Центрі досліджень економічної політики в Лондоні, дослідник в Центрі конкурентних в глобальній економіці (CAGE) в Університеті Ворика, науковий співробітник у Школі прогресивних досліджень св. Анни в м. Піза. Коло наукових інтересів включає фактори, які призводили до багатства народів, у тому числі і вивчення Англії (колиски індустріальної революції), Італії (другої за рівнем індустріального розвитку), і тропічної Африки (наступний регіон у цьому процесі). Проф.
Вайсдорф також був редактором Скандинавського Журналу економічної історії. Автор численних статей з історії економіки, наприклад, «Від збиральництва до землеробства: в чому суть неолітичної революції», Збірник економічних досліджень 19, № 4 (2005); «Формування людського капіталу внаслідок окупації: ще раз про гіпотезу втрати кваліфікації», Кліометрика 11, № 1 (2017); «Плодючість, родючість і формування людського капіталу», Економічний вісник (2016).

Зображення

Верхнє: Ілюстрована карта Європейської Росії 1896 р. впорядн. Павлової 

Галерея: Віталій Солопчук