Вигнання, правосуддя та спадки імперії. Розмова з Філіпом Сендсом про книжку

Вигнання, правосуддя та спадки імперії. Розмова з Філіпом Сендсом про книжку "Остання колонія"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

7.10.2022, 17:00

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на розмову "Вигнання, правосуддя та спадки імперії", під час якої спілкуватимемось з Філіпом Сендсом, Софією Дяк і Кетрін Янгер про книгу "Остання колонія". Цією зустріччю продовжуємо серію "Місто транзитів".

Між 1967 та 1973 роками за рішенням Британського уряду мешканців атолу Чагос виселяли двічі: спершу — на атол Перос Баньос, а потім — до Маврикію. Тоді на атолі Чагос розмістили військову базу. Лише у 2006 році групі чагосців було дозволено відвідати свою домівку. Серед них була Лізбі Елізе (Liseby Elysé). І майже півстоліття потому уродженка Чагосу, Лізбі, дала свідчення у Гаазі під час судового процесу, в якому брав активну участь професор Філіп Сендс.

Історія вигнання показує жорстокість колоніального правління та прийняття рішень без врахування голосу та прав тих, чиє життя вони радикально та брутально змінюють. Історія правосуддя, яке стало можливим через майже півстоліття, показує довгу тінь колоніального спадку та довгу дорогу до Гааги і ставить перед нами низку запитань. Зокрема, яким може бути правосуддя у випадку злочину проти людяності? Якими є шляхи його досягнення?

Хоча тисячі кілометрів розділяють Україну та Чагос, питання правосуддя після примусового виселення резонують як з подіями теперішньої війни Росії проти України, так і з історією Львова — міста, яке львів'янка, Яніна Гешелес, окреслила як символ втрати для "кожного вигнанця з рідного села чи міста, і кожної людини, якій лихоліття відібрали батьків і родичів".

post picture

Філіп Сендс

Професор права в Університетському коледжі Лондона та адвокат-практик в адвокатській палаті Матрікс з досвідом ведення справ у міжнародних судах, зокрема Міжнародному кримінальному суді та Міжнародному суді в Гаазі. Був залученим до справ щодо Конго, Югославії, Руанди, Іраку та Гуантанамо. Його книга “Східно-Західна вулиця” здобула премію за Бейлі Ґіффорд 2016 року та премію Монтень 2018 року. Влітку 2022 вийшла друком його найновіша книга “Остання колонія”. Активно співпрацює з Financial Times, The Guardian, New York Review та Vanity Fair; голова англійського ПЕН-клубу та Hay Festival of Literature & Arts (Великобританія).

post picture

Софія Дяк

Історикиня, PhD, директорка Центру міської історії. Коло наукових зацікавлень включає повоєнну історію міст після зміни кордонів, практик спадщини, містопланування у соціалістичних містах та їх сучасні спадки. Іншою сферою діяльності є публічна історія, зокрема курування проєктів у міському просторі та виставок.

post picture

Кетрін Янгер

Історикиня, PhD, дослідниця Інституту наук про людину та академічна директорка програми Інституту “Україна у європейському діалозі”. Коло зацікавлень включає практики імперської влади та міжнародної політики, стосунки між релігією та владою у довгому ХІХ столітті. Веде програму “Документування України”, яка була реакцією на початок повномасштабної війни Росії проти України.

Зустріч відбудеться наживо у конференц-залі Центру міської історії.

Розмова є частиною публічної програми "Місто транзитів", яка віднаходить переплетення мереж у місті, яке переживає різні досвіди війни тоді та сьогодні.

Зустріч організовують Центр міської історії та Школа права Українського католицького університету.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: фрагмент з обкладинки книги Філіпа Сендса "Остання колонія"

Галерея: Богдан Ємець