Школи, кафе, салони: простори формальної і неформальної соціалізації модерного міста

Школи, кафе, салони: простори формальної і неформальної соціалізації модерного міста

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Владислава Москалець

Центр міської історії

20.7.2023, 18:30

Conference Room of the Center for Urban History / zoom

Запрошуємо на лекцію Владислави Москалець, що відбудеться в рамках серії лекції про модерні досвіди Львова "І буде місто…".

Львів ХІХ-XX століття набував рис метрополії, був динамічним містом, сповненим різних середовищ, які взаємодіяли між собою. Соціальні поділи між шляхтою, середнім класом, інтелігенцією відображалися в публічному просторі. До цього додавалися відмінності між основними трьома національними групами — поляками, євреями та українцями, які інколи належали до спільних, а часом до різних середовищ.

Численні его-документи, які описують Львів XIX-XX століть, звертають увагу на практики формальної та неформальної соціалізації, показуючи її важливість для авторів і авторок. Спершу визначальним для формування як навичок, так і кола соціалізації людини, часто ставав вибір початкової школи та гімназії. Після формальної соціалізації у школах відбувалася також неформальна, яка проявлялася у візитах і салонах. Візити були складним ритуалізованим процесом, що вимагав дотримання численних правил: від добору гардеробу до засвоєнням норм поведінки у розмові. Салони були частиною приватного простору, але події, які відбувалися у них могли виходити за межі приватного життя. Наприклад, книговидавнича родина Вільдів організовувала в себе вдома так звані музичні салони, — оголошення про які публікували у місцевій пресі. 

На переломі XIX і XX століть все важливішими стають місця "третього простору", наприклад, кав'ярні. В декількох книгах спогадів їм присвячують багато уваги, зокрема аналізуючи, яка публіка збиралася в тій чи іншій кав'ярні. 

У своїй лекції дослідниця окреслить основні типи міських просторів, де відбувалася соціалізація львівських еліт, пояснить, як вони ставали засобом для об’єднання чи іншування, і як допомагали відтворенню різних груп.

post picture

Др. Владислава Москалець

Історикиня, дослідниця, в центрі міської історії проводить дослідницький проєкт про міські еліти Львова у другій половині XIX на початку XX століття. З 2016 року викладає курси пов’язані з українською та єврейською історією 19 століття, історію споживання та іврит. Сфера наукових зацікавлень: єврейська історія Східної Європи 19 і 20 століття, історія споживання, жіночі студії, їдиш і мовне різноманіття.

Зображення:

Верхнє: американське кафе у Львові / 1905 / Biblioteka Narodowa

Галерея: Богдан Ємець