Радянізація з жіночим обличчям: робітниці Львова і соціалістичний проєкт

Радянізація з жіночим обличчям: робітниці Львова і соціалістичний проєкт

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Ірина Склокіна

Центр міської історії

21.11.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Ірини Склокіної про історії львівських робітниць. Подія продовжує серію лекцій про урбаністичні досвіди Львова "І буде місто…".

Радянська влада покладала особливі сподівання на жінок Західної України. З одного боку, як потужний трудовий ресурс, жінки були потрібні для включення регіону у єдину систему планової економіки. З іншого боку, обіцянка ширших можливостей освіти та праці для жінок була одним з елементів пропаганди та чинником привабливості нового ладу. Протягом десятиліть, жінки із сіл, а також з інших регіонів і республік, поповнювали робітництво Львова, змінюючи саме місто.

На основі архівних джерел та колекції усних інтерв'ю доповідачка звернеться до тем соціальної історії львівських робітниць: соціального просування, партійності та активізму, сексуального харасменту, сполучення праці на фабриці та вдома, участі в партійних та жіночих осередках і у неформальних мережах взаємної допомоги. Одним із важливих прикладів є Винниківська тютюнова фабрика, де виробництво триває від австрійських часів до сьогодні, що дозволяє побачити тяглість і розриви соціальних процесів під час зміни політичних кордонів. Жінки становили значну частину робочої сили на фабриці, що стало підставою для розбудови соціальної інфраструктури, такої як дитячий садок і ясла. Перебуваючи на межі у багатьох сенсах (між містом і селом, на перетині різних етнічних та релігійних належностей, та близько кордону різних держав), жінки використовували ті можливості, що виникали у цій ситуації "поміж".

post picture

Др. Ірина Склокіна

Центр міської історії

Історикиня, кандидатка історичних наук (2014). Захистила кандидатську дисертацію про офіційну радянську політику пам’яті про нацистську окупацію України на прикладі Харківщини. Учасниця кількох колективних міжнародних проєктів, присвячених історичній пам’яті та культурній спадщині, в тому числі “Регіон, нація та інше: інтердисциплінарне та міжкультурне переосмислення України“. Сфера наукових зацікавлень: радянська і пострадянська політика пам’яті, індустріальна спадщина, музейні студії, усна історія.

Зображення

Верхнє: біля Винниківської тютюнової фабрики, 1950-ті рр. // Фотографії старого Львова

Галерея: Оля Климук