Показ фільму

Показ фільму "Пісні над Львовом" (1972) і розмова

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

21 грудня 2017 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Запрошуємо на музичного фільму "Пісні над Львовом" (1972; режисер О. Геринович)  і розмову за участі творців фільму, поетів, композиторів та працівників Львівського телебачення. Показ присвячений 60-річчю з часу з появи телебачення у Львові.

60 років тому, 24 грудня 1957-го року, відбувся перший ефір Львівського телебачення з приміщення Державного театру опери та балету. З екранів нечисельних телевізорів (їх на ціле місто було не більше десяти) до мешканців міста заговорила дикторка Стефанія Харчук. Одягнута у вишивану сорочку, вона розмовляла, як часто кажуть, львівським діалектом української мови. Подія була символічною – у приміщенні львівської опери, яке вважалося втіленням високого мистецтва у Львові, заговорило нове медіа – ефемерне і ще мало знане телебачення. Студію телебачення, що разом із антеною була зведена на Високому Замку, на той момент ще не здали в експлуатцію, проте усе необхідне обладнання уже працювало. Перші ефіри ЛТБ відбувалися за допомогою пересувної ПТС і ті нечисельні львів’яни, які мали вдома телевізори, переважно дивилися (крім новин) прямі трансляції концертів або вистав. Так почалася нова медіа ера у Львові, а місто збагатилося ще однією установою культури.

Межа 60-х та 70-х років – це розквіт Львівського телебачення, бо саме в цей час студія випустила чимало фільмів, які становили вагому частину розважального контенту в ефірі. Їхньою характерною особливістю, як і загалом продукції ЛТБ, був музичний компонент. Окрім музичних телепередач, трансляцій концертів та мюзиклів, професійні композитори, поети та музиканти ретельно працювали над звуковим наповненням фільмів. Зрештою, саме телебачення стало місцем народження української естради. Через використанням легкої музики глядачі легко сприймали телебачення, яке пропонувало нові погляди, ідеї та моделі поведінки.

Музичний фільм "Пісні над Львовом" (1972), попри оспівування досягнень міста через соціалістичну поезію, конструював романтичний образ Львова, який стає домінантним акцентом у сюжеті. Музика тут є невід’ємним елементом - спеціально для фільму львівські автори навіть написали пісню про футбол - де "Карпати" не програють, а перемагають. Автор і режисер фільму Олександр Геринович, редактор Оксана Паламарчук, керівник кіногрупи Тарас Брикайло.

Зображення

Верхнє: Фрагмент фільму "Пісні над Львовом" (1972)