Місце радикального відкриття: образи Львова у мистецтві Генрика Стренга

Місце радикального відкриття: образи Львова у мистецтві Генрика Стренга

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Пйотр Слодковський

Академія мистецтв, Варшава

15.7.2021, 18:30

online / zoom / youtube

Запрошуємо на лекцію Др. Пйотра Слодковського "Місце радикального відкриття: образи Львова у мистецтві Генрика Стренга", яка продовжує програму "Міські фрагменти: простір, медіа та візуальність".

Де Львів? Немає простої відповіді на це, мабуть, нелукаве запитання. У своїй лекції, зосереджуючись на міжвоєнних працях Генрика Стренга та групи "artes", Пйотр Слодковський розмірковує про місце Львова в польській (та польсько-українській) пам'яті та історії мистецтва. З цієї точки зору, Львів видається важливим мегаполісом для регіону з чудовими вулицями та площами в центрі міста, і одночасно із динамічним приміським простором, де розвивалася багата польсько-єврейська популярна культура.

Львів постає як рухливий художній центр і одночасно як периферія: місто, віддалене не лише від Парижа, але й – після Другої світової війни – віддалене від попередніх тісних стосунків з Краковом чи Варшавою. Роздуми про Львів неминуче торкаються проблеми культурних та політичних кордонів, котрі спів-творять канон центральноєвропейського мистецтва. Це також спонукає нас замислитися над тим, як думати над цими проблемами над вузькими національними (і націоналістичними) категоріями, будуючи досить транс-регіональні наративи. Використовуючи цю оптику, Слодковський розглядає уявлення про місто в мистецтві Стренга, особливо його ранню роботу "Вулиця" (1924) та пізню серію "Музиканти" (близько 1937). Уважне прочитання цих творів показує, що вони нерозривно пов'язані з геоісторичною специфікою місця та розкриває потенціал Львова як багатої культурної бази для інноваційної роботи центральноєвропейських модерністів.

Дискутанти – Віта Сусак, Богдан Шумилович.

Модераторка – Софія Дяк.

Подія буде проходити онлайн на платформі zoom. Щоб долучитись до обговорення, будь ласка, зареєструйтесь.

Також буде доступна онлайн трансляція на Youtube.

Робочі мови: українська та польська; синхронний переклад з і на українську буде забезпечений

post picture

Пйотр Слодковський

Історик мистецтва, працює в Академії образотворчих мистецтв у Варшаві. Дослідження Слодковського зосереджені на польському та центральноєвропейському мистецтві 20 століття і його зв’язку з сучасними гуманітарними думками. Він є автором книги “Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki” (2019, Єврейсько-польський модернізм. Генрік Стренг / Марек Влодарський та історія мистецтва). Співредактор тритомного видання “Czas Debat. Антологія мистецької критики 1945–1954 рр.” (2016) та редактор тому “Przestrzeń Społeczna” (Публічний простір).

post picture

Віта Сусак

Мистецтвознавиця, кандидатка мистецтвознавства, незалежна дослідниця, членкиня Швейцарського академічного товариства з вивчення Східної Європи (SAGO). Наукові зацікавлення: Східноєвропейське (українське, єврейське, польське російське) мистецтво ХІХ-ХХ ст., мистецтво авангарду, мистецька еміграція у ХХ ст., Паризька школа, ідентичності та ідентифікації в мистецтві, мистецтво Львова міжвоєнного часу; сучасне українське мистецтво. Авторка монографії Українські мистці Парижа. 1900-1939 (Київ: Родовід, 2010).

post picture

Богдан Шумилович

Керівник програм публічної історії в Центрі міської історії, читає лекції, розробляє тематичні виставки та веде власні дослідження. Основним фокусом його роботи є медіа-історія та історія телебачення у Центрально-Східній Європі та СРСР, а також міська креативність, медіа-мистецтво та візуальні дослідження (visual studies).

post picture

Софія Дяк

Історикиня, дослідниця, директорка Центру міської історії. Наукові зацікавлення: післявоєнна міська історія, практики спадщини, брендинг міст у Східній Європі. Новий проект сфокусований на міських спеціалістах середньої ланки на територіях, включених до складу Радянського Союзу та соціалістичного блоку після 1945 року, на їхній роботі щодо розвитку інфраструктури міст в країнах Африки та Азії, на їхніх індивідуальних та професійних життєвих траєкторіях після участі в цих проектах.

"Міські фрагменти: простір, медіа та візуальність" є серією лекцій про місто, культуру та історію, яка реалізується у співпраці Центру міської історії (Україна) та Інституту Адама Міцкевича (Польща).

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Генрик Стренг (Марек Влодарський). Вулиця. 1924. Колекція національного музею у Варшаві, фрагмент

Портрет Віти Сусак із ресурсу видавництва "Родовід"