У пошуках рідного штетлу. Зазираючи у минуле через три покоління

У пошуках рідного штетлу. Зазираючи у минуле через три покоління

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Томаш М. Янковський

Центр єврейської історії Східної Європи Вільнюського Університету

30.10.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Томаша Янковського, що відбудеться в межах публічної програми  "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing".

Під час лекції дослідник розповість про повернення нащадків єврейських родин у міста та села їх предків у Галичині, про (не)можливість розкриття родинної історії, біль безповоротної втрати, але і також радості відкривання спадщини, яка залишилась.

Через три покоління після Голокосту все більше і більше родин прагне завітати у місця, де жили і йшли в засвіти їхні предки. А також пов'язати розповіді, давні фотографії, родинні мітології та часто промовчані травми із фізичними місцями.

Та через вісімдесят років після Другої світової війни місця повернення радикально помінялись. Тих, хто пережив Голокост, майже нікого не залишилось, змінились кордони, і часто неєврейські сусіди також переїхали. До того ж свого часу у багатьох місцевостях тодішня локальна радянська влада ліквідувала навіть останні сліди єврейських мешканців — цвинтарі.

Протягом останніх років потреба повернення пам'яті про спільне, але часто також окреме минуле, з'являється і у сучасних мешканців. Чи у цей сучасний ландшафт відвідувачі з Ізраїля чи США можуть вписати себе та свої особисті родинні історії?

post picture

Томаш М. Янковський

Центр єврейської історії Східної Європи Вільнюського Університету

Науковий співробітник Центру єврейської історії Східної Європи Вільнюського Університету. Його дослідження зосереджені на сімейній історії XVIII – початку XX століть, а також на єврейській популярній музиці до Другої світової війни. У своїх дослідженнях вивчає можливості, які надають наука про дані та методи GIS. Брав участь у документуванні єврейських кладовищ в Україні та Польщі, а також в організації екскурсій, пов’язаних зі спадщиною. Спільно із командою Центру міської історії опрацював навчальні матеріали для львівських гідів про період Другої світової війни — “Складні сторінки спільної історії”. Опублікував книги “Hebrew Polish Tango” (Музей Polin, 2019) та “Demography of a Shtetl” (Brill 2022).

Опираючись на метафору "повернення", яка сьогодні є особливо сенситивною, публічна програма "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing" актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Публічна програма є частиною проєкту "Homing: Returns of People, Places and Archive". Проєкт реалізується у співпраці з Goethe-Institut в Україні.

Виставка "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing. Влодзімєж Пухальскі" організована Андрієм Бояровим, Центром міської історії, Львівським муніципальним мистецьким центром у партнерстві з Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові та Управлінням культури Львівської міської ради.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Єврейський цвинтар у Сатанові, 2021 р. // Томаш М. Янковський

Галерея: Іра Середа