"Хто напише нашу історію?" Підпільний архів Варшавського ґетто

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Пйотр Рипсон

Єврейський історичний інститут

13.6.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію "Хто напише нашу історію?" Підпільний архів Варшавського ґетто", яка продовжує дискусійну програму "Джерело як вибір".

Коли восени 1940-го року німці наказали створити єврейський округ, історик Емануель Рінґельблюм вирішив почати документувати життя єврейського населення під німецькою владою. У листопаді 1940 року єврейський район був відгороджений від решти міста низкою мурів. До весни 1941-го близько 400 000 громадян єврейського походження (переважно з Польщі, але пізніше також з Німеччини) населяли територію, на якій раніше мешкало менше половини цієї кількості людей.

Емануель Рінгельблюм, історик, який народився в Бучачі, мав ступінь з історії Варшавського університету та досвід роботи в громадських організаціях до війни. Він створив підпільну групу істориків, активістів, письменників та людей інших професій. Їхнім завданням було створення архіву, що відображав би становище євреїв у трагічних умовах, в яких вони опинилися. Вони назвались "Онег Шаббат" (Oneg Shabbat). Коли новини про масові вбивства почали надходити до них на початку 1942 року, група зосередилася на документуванні геноциду всього єврейського населення, що швидко поширювався на території Польщі, а також східніше. Зрештою, архів розрісся до тисяч документів що відображають різноманітні та складні рішення його багатьох творців.

Архів переховували протягом 1942-1943 років, а майже всі його творці загинули — вижили лише двоє. Цінні матеріали були знайдені у руїнах гетто через кілька років після війни, і сьогодні це найбільший архів документів, що стосується Голокосту. Він був опублікований польською мовою у 36 томах (повне видання) — і тепер доступний англійською мовою. Лекція познайомить слухачів з історією та обсягом Архіву Рінґельблюма. Вона прояснить, що означає і передбачає документування та архівування в контексті екстремального насильства та вбивств, які рішення було прийнято після війни та як архів може бути одночасно місцем дослідження і місцем пам'яті. Виставка, що представляє архів та його історію, незабаром буде показана в Мюнхені, тож методологія презентації, зроблені вибори та пов'язані з цим виклики також будуть обговорюватися.

Мова лекції англійська. Буде забезпечено синхронний переклад на українську.

post picture

Др. Пйотр Рипсон

Єврейський історичний інститут

Куратор, історик літератури та візуальної культури, музейний експерт. Куратор Єврейського історичного інституту у Варшаві. Голова Міжнародної ради музеїв ICOM у Польщі з 2018 року. Куратор численних виставок, присвячених сучасному мистецтву, історії дизайну, візуальній літературі тощо. Автор 11 книг та понад 200 статей про мистецтво, інформаційну архітектуру, візуальну комунікацію та літературу.

Подія відбувається у межах публічної програми з документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір", яка організована Центром міської історії у співпраці з EHRI.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Poster from German Commissar of Warsaw Ghetto Auerswald, November 1941 (Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute)

Галерея: Оля Климук