Права і правосуддя сьогодні: спадки, виклики, наслідки

Права і правосуддя сьогодні: спадки, виклики, наслідки

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

10.11.2017, 17:00

Ресторан "Ратуша" (площа Ринок, 1), Львів

Дихотомія між поняттями "права" і "справедливість" практично така ж давня як і між "jus" і "lex". Справді, перші ластівки багатьох сучасних питань прав і правосуддя беруть свій початок багато років тому. Те, що Ганс Франк пишався, коли американська преса назвала його воєнним злочинцем, резонує з тим, як незаконні збройні формування використовують сьогодні соцмережі, щоб поширювати тероризм. Це явище породило два кардинально різних результати: зростання стеження і обмеження контенту, який потрапляє у масовий обіг, з одного боку. З іншого ж боку, такий контент використовується у якості доказів у національних і міжнародних судах. Початкове несприйняття радянською стороною пропонованого Гершем Лаутерпахтом поняття "злочини проти людяності" через їхню "новизну" спадає на думку, коли бачимо компроміси між тим, що є юридично правильним і політично можливим у Раді Безпеки ООН. Отже, замість вирішення, в епоху пост-правди багато дихотомій отримують нове життя.

Публічна дискусія зібрала правників-дослідників, практикуючих юристів і суддів. Вони дебатуватимуть про те, чи "право" і "правосуддя" завжди взаємно підсилюють одне одного, і чи "виправдання правосуддя", як влучно зазначила др. Сара Ноувен, іноді може йти врозріз із індивідуальними правами окремої людини. До розмови судді Ганни Юдківської (Європейський суд з прав людини), професорки Лорі Дамрош (Колумбійський університет), професора Шона Мерфі (Університет Джорджа Вашингтона) і др. Івана Городиського (Український католицький університет) за модерування др. Катерини Бусол (Global Rights Compliance LLP) приєднався і шостий учасник дискусії – місто Львів.

Лємберґ-Леополіс-Львув-Львів, зі своєю змінною історією і оспорюваною спадщиною, буде повсюдно присутнім у цій дискусії через особистості двох визначних правників-міжнародників – Герша Лаутерпахта і Рафала Лемкіна. Дві світові війни небаченого розмаху і жорстокості, розпади імперій, змінені кордони і вражаючі цифри винищених і примусово переміщених осіб мали величезний вплив на погляди Лаутерпахта і Лемкіна щодо прав індивідів і груп. Питання, якими вони займалися, стають актуальними, коли тепер бачимо, як сформовані ними підвалини сучасного міжнародного права ставляться під удар. Події, які тривають в Україні, Сирії, М’янмі, Бурунді та багатьох інших точках світу, випробовують можливості і обмеження міжнародних правових і безпекових систем. Ставши новим домом для сотень переселенців з понівеченого війною Донбасу і окупованого Криму, саме Львів є вдалим місцем для обговорення співвідношення між правами і правосуддям, обов’язком захищати та захистом від втручань, імплементації принципів міжнародного права у національне законодавство заради користі багатьох та маніпуляцію ними на міжнародному рівні заради примхи одиниць. Дискусія має на меті не лише стимулювати наукові рефлексії про історію міжнародного права у Східній Європі XX століття. Вона також прагне стати майданчиком для активного залучення і обміну думками між теоретиками правової думки, практиками і широким загалом.

Дискусія відбулась англійською мовою з синхронним перекладом.

Ця дискусія проходила в рамках міжнародного семінару "Ідеї (без) місця: концепції та практики прав і правосуддя у Східній Європі", який виник під впливом останніх досліджень і публікацій про двох мислителів правової думки Рафала Лемкіна і Герша Лаутерпахта, обидвоє з яких пов’язані з містом Лємберґ/Львув/Львів. Разом з мистецьким перформансом "Східно-західна вулиця. Пісня добра і зла" він складає програму "Права, правосуддя і пам’яті міста", який поєднує формат наукових досліджень, мистецтва і вшанування. Ця програма віддає шану видатним юристам-міжнародникам, пов'язаним із містом Львовом, розширюючи обізнаність про історію міста та географію його пам'ятей у світі.

Зображення

Галерея: Ірина Середа