Переосмислення індустріальної спадщини: цифрові інструменти, залучення громади, міжрегіональна співпраця

Переосмислення індустріальної спадщини: цифрові інструменти, залучення громади, міжрегіональна співпраця

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

17.8.2023; 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на церемонію нагородження проєкту "Роз/архівування Пост/індустрії" премією Europa Nostra Cultural Heritage Award та дискусію про переосмислення індустріальної спадщини.

Проєкт "Роз/архівування пост/індустрії", присвячений порятунку загрожених архівів індустріальної епохи, став спробою доцінити спадщину, яка тривалий час маргіналізувалась: як спадщина масова і типова, радянська і пропагандистська, вернакулярна та аматорська. Однак саме ця спадщина є спільною не тільки для різних регіонів України, але і у глобальному контексті, і має великий потенціал – для самокритичного суспільного діалогу, для участі різних груп і поколінь, для переосмислення самого поняття спадщини.

Цього року наш проєкт отримав нагороду European Heritage Award / Europa Nostra Award 2023 у галузі залучення громади та підвищення обізнаності, що є особливою відзнакою, якою ми завдячуємо передусім нашим партнерам – музейним інституціям, колекціонерам, краєзнавцям, власникам архівів, які щедро поділилися із нами матеріалами. Запрошуємо не лише відзначити із нами вручення нагороди, але і долучитися до розмови про значення архівів, оцифрування, ділення та відкритий доступ та можливі нові життя фото та кіно індустріальної доби. Серед учасників події – представники Маріупольського краєзнавчого музею, Покровського історичного музею, Університету Сент-Ендрюса (Велика Британія), Центру міської історії та віцепрезидентка Europa Nostra.

Після церемонії нагородження відбудеться дискусія, присвячена роботі з індустріальною спадщиною та її переосмисленню; цифровим інструментам; питанню залучення громади та міжрегіональній співпраці. До розмови доєднаються: Ірина Склокіна (Центр міської історії), Олександр Горе (Маріупольський краєзнавчий музей), незалежні дослідниця Катерина Філонова та Вікторія Донован (Університет Сент-Ендрюса).

"Роз/архівування пост/індустрії"

Проєкт Центру міської історії та Університету Сент-Ендрюс у партнерстві із Маріупольським краєзнавчим музеєм, Покровським історичним музеєм, та Донецьким обласним краєзнавчим музеєм, за підтримки House of Europe та фонду GCRF. В рамках проєкту було оцифровано близько 30 000 фотонегативів та 82 плівки, включаючи колекції фотографій преси з 1940-х до 1990-х років, архіви компаній, сімейні альбоми, домашні відеозаписи та аматорські фільми.

Проєкт розгортається у контексті війни Росії проти України та має на меті зафіксувати унікальні свідчення життя громади на Донбасі, протидіяти використанню минулого як зброї та боротись із поширенням дезінформації. Попри те, що частина цього архіву була знищена у 2022 році через війну, цифрові копії залишаються доступними на сайті Міського медіаархіву Центру міської історії.

Подія є частиною публічної програми воркшопу “Публічна історія в умовах війни: переосмислення підходів і форматів”, організованого Центром міської історії та Університетом Сент-Ендрюса. Проєкт реалізовується завдяки гранту Research England, що впроваджується Міжнародною організацією університетів Великої Британії.

#EuropeanHeritageAwards.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: на стадіоні "Металург" у Жданові, 1954 / Павло Кашкель / Маріупольський краєзнавчий музей / Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Оля Шахник