Репрезентація історичного насильства у живописі та фотографії: Вступ до теоретичної дискусії у французькій академічній спільноті
Поль Бернар-Нуро
Університет Екс-Марсель13.2.2024; 18:30
online / zoom
Протягом останніх десятиліть питання репрезентації історичного насильства в мистецтві викликало багато запитань і полемік серед французької академічної та інтелектуальної спільноти. Можна навіть ствердити, що за цей період часу, насамперед у мистецтвознавстві, відбувся перехід від певної байдужості до відновленої уваги до цієї теми. На думку багатьох дослідників, ім'я Жоржа Діді-Юбермана пов’язане із цією зміною. Оскільки його есеї вважаються своєрідним "каталізатором" різних позицій, представлених у дебатах спільнот інтелектуалів.
Під час лекції Поль Бернар-Нуро зосередиться на творчості Жоржа Діді-Юбермана, вибудувавши свою оповідь довкола трьох питань:
- У якому історичному та історіографічному контексті почав писати Діді-Юберман?
- Як його методологічні та теоретичні підходи виходили за межі французької академічної традиції через звернення до нефранцузьких теорій?
- Яку роль відіграють репрезентації історичного насильства в його аналізі?
Лекція, як критичний погляд на ці коментарі, спробує продемонструвати, чи, з однієї сторони, Жорж Діді-Юберман відкрив плідні дослідницькі шляхи, а з іншої – чи його погляди мають тенденцію уникати частини змісту творів мистецтва на користь їхньої форми. Щоб зрозуміти цей парадокс, нам, можливо, доведеться ретельно проаналізувати ключове поняття його думки: поняття слідів – себто слідів історичного та сучасного насильства в мистецьких репрезентаціях.
Зустріч відбудеться на платформі zoom. Для участі, будь ласка, зареєструйтесь.
Робоча мова — англійська. Також буде доступний синхронний переклад на українську.
Подія відбудеться в рамках публічної програми Центру "Джерело як вибір", яка організована Центром міської історії у співпраці з EHRI. Під час зустрічей дослідники та дослідниці діляться роботою з різними джерелами про війну і масове насильство впродовж XX-XXI століть. Вибір щодо творення і збереження джерел може бути одним з інструментів втілення цього насильства або ж навпаки — протистояння йому. А наш вибір говорити про ці події через призму тих чи інших джерел творить поле, в якому складне минуле житиме у теперішньому і майбутньому.
Зображення
Верхнє: Едуард Мане, "Громадянська війна", 1871