"Коли дивимося на чуже страждання". Сучасний світ в кіно і фотографії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Малґожата Радкєвіч

Ягеллонський університет

16.11.2017, 18:30

Центр міської історії, Львів

Назва лекції пов'язана з есеєм Сюзан Зонтаг з 2003 року, в якому вона аналізує вибрані фотографії і медіаперекази, щоб показати, як ті, хто їх оглядає – звичайні люди - створюють собі на основі медіаобразів своє бачення світу. Американська інтелектуалка задумується передусім над тим, як глядачі реагують на драматизм і страждання інших, ставлячи питання про те, де в цьому сприйнятті є місце для вразливості і співчуття до інших.

Під час лекції на прикладі вибраних фотографій і фрагментів фільмів були представлені різні способи зображення проблем сучасного світу: від мистецьких візій до реалістичних документів. Представлені аналізи покажуть, якими різноманітними можуть бути погляди на реальність, а також на болючі, часто контроверсійні теми. Важливо зауважити, що сила впливу фотографій чи кінокартинок зовсім не мусить бути пов’язана з показуванням жорстокості або насилля. Навпаки, зачасту більш переконливим є простий, але дуже емоційний переказ.

У світі, здомінованому мас-медіа і візуальною культурою, варто пам’ятати, що здатність "дивитися на чуже страждання " вимагає від нас, глядачів, двох речей. По-перше, особливої уваги, щоб такі образи зауважити. По-друге, вміння інтерпретації, щоб зрозуміти їх зміст і реакцію на них.

Фотографія з мультимедійної інсталяції "Єдність" ("Unity") групи візуального перформенсу Hypnotica в Азербайджанському павільйоні на Бієнале сучасного мистецтва у Венеції 2017. Авторка Малгожата Радкєвіч

post picture

Малґожата Радкєвіч

професорка Ягеллонського університету. Займається питаннями культурної ідентичності в сучасному кіно і візуальному мистецтві. Досліджувала жіночу креативну роботу в кінематографі, фотографії і мистецтві. Серед її публікацій – The Female Gaze. Film Theory and Practices of Women Directors and Actresses (“Жіночий погляд”. Теорія кіно і практика режисерок і акторок) (2010) і The Faces of Queer Films (Обличчя “квір” кіно) (2014). Видала п’ять томів гендерної серії. Координаторка дослідницького проекту, що фінансується Польським національним науковим центром: Піонерки в кінематографі і фографії в Галичині в 1896-1945 (Women Pioneers in Film and Photography in Galicia in 1896-1945). Стипедистка Міністерства культури і культурної спадщини Польщі, результатии її дослідження надруковано в книжці “Modern Women on Cinema” (“Сучасні жінки в кіно”), в якій вона аналізує вибрані тексти фільмів і рецензій, написаних жінками в Польщі 1918-1945.

Відкрита лекція відбулась в рамках публічної програми Центру міської історії до виставки "(не)означені"