"Без права голосу": архівно-кримінальні справи про масове насилля над людьми з психічними розладами в Україні 1941-1943 роках

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Альберт Венгер

Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

2.11.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо вас на лекцію Альберта Венгера, що сфокусується на масовому насиллі над пацієнтами психіатричних закладів під час Другої світової війни.

Основним джерелом до вивчення масового насилля та вбивств людей з психічними розладами на окупованих територіях є архівно-кримінальні справи, що зберігаються у регіональних архівах СБУ та ГДА. Це матеріали слідства та судових процесів над причетними до знищення пацієнтів, в основному медичним персоналом: лікарями та медичними сестрами, рідше — допоміжним персоналом. У більшості випадків свідками виступають також медичні та допоміжні працівники, в той час, як голоси жертв фактично відсутні.

Під час лекції дослідник розгляне, як вивчати трагедію людей з психічними розладами без голосів жертв, які опції пропонують архівно-кримінальні справи і наскільки достовірна інформація міститься у них.

post picture

Альберт Венгер

Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

Кандидат історичних наук, завідувач кафедри всесвітньої історії Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара. Автор трьох одноосібних та двох колективних монографій, укладач одного збірника документів. У фокусі дослідження історія етнічних громад України та інтелектуальна історія. В 2022 році був стипендіатом Фундації єврейских студій у Вроцлаві в співпраці з Центром міської історії.

Зараз працює над завершенням монографічно-археографічної роботи присвяченої долі пацієнтів та медичного персоналу психіатричних лікарень Дніпропетровщини в роки нацистської окупації.

Подія відбудеться в рамках публічної програми Центру "Джерело як вибір", яка організована Центром міської історії у співпраці з EHRI.  Під час зустрічей дослідники та дослідниці діляться роботою з різними джерелами про війну і масове насильство впродовж XX-XXI століть. Вибір щодо творення і збереження джерел може бути одним з інструментів втілення цього насильства або ж навпаки — протистояння йому. А наш вибір говорити про ці події через призму тих чи інших джерел творить поле, в якому складне минуле житиме у теперішньому і майбутньому.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: процедури у Васильківській (психіатричній) лікувально-трудовій колонії, 1939 рік // оригінал фото зберігається в Дніпропетровській багатопрофільній клінічній лікарні з надання психіатричної допомоги Дніпропетровської обласної ради.

Фото: Ольга Шахник