Єврейські дні у Ратуші: (Не)Показане минуле у музеях Східної Європи
11-27 липня 2017
Ресторан "Ратуша", пл. Ринок 1, Львів
"Музейний бум XXI століття" – так експерти й журналісти називають процеси, які сьогодні відбуваються в музейній індустрії по всьому світу. Він проявляється у появі великої кількості нових музеїв, розбудові старих, у впровадженні інтерактивних форматів та нових технологій, в колосальному зростанні відвідувачів. Музеї перетворюються з фортець, що оберігають "національні скарби", в платформи для діалогу всередині локальних спільнот, в місця заангажування в минуле та критичного осмислення історії. Дискусії про нове бачення ролі музеїв та їхньої відповідальності в сучасних суспільствах ведуться в професійних середовищах, з’являються в медіа, турбують аудиторію, яка більше не бажає бути пасивним отримувачем інформації.
Для Східної Європи досвідчення музейного буму збіглося в часі із суспільними та політичними трансформаціями. Пошук нових національних та регіональних ідентичностей зумовив велике зацікавлення своїм минулим. Пізнання та переосмислення історії в посткомуністичних суспільствах – складний і болючий процес, і музеї значною мірою це віддзеркалюють. У величезній палітрі нових та оновлених старих музеїв Східної Європи презентації минулого коливаються від підходів інклюзивної оповіді про суспільства з багатокультурною спадщиною до вузьконаціональних наративів, де немає місця для "чужих".
Якими є історичні музеї сьогодні? Що означає шалений попит на музеї в сучасних суспільствах? Як нові і оновлені музеї працюють з минулим? І який вплив вони мають на формування наших уявлень про себе, про наше минуле, сьогодення та майбутнє? На ці та інші запитання спробують відповісти учасники публічної програми "Єврейські дні у Ратуші: (Не)Показане минуле у музеях Східної Європи". Дослідники, експерти, практики музейної справи з України, Польщі, Ізраїлю, Росії та Сполучених Штатів Америки запрошують до цієї дискусії львівську громадськість та гостей міста.
Під час обговорення загальних тенденцій сучасної музейної індустрії особливий акцент буде зроблено на музеях Східної Європи. Про що розказують єврейські музеї Східної Європи? Які перепони стоять перед українськими музеями на шляху включення єврейської історії в домінуючий наратив музейних експозицій? Які виклики постають перед історичними музеями України в глобальному контексті? Як бачать вони свою роль і місію у формуванні критичного осмислення історії України й у становленні учасницької історичної культури в сучасному суспільстві? В розмові про теперішнє і майбутнє музеїв, ми звернемося до їхнього минулого. Про те, як і коли зароджувалися ідеї збирання пам’яток минулого, про приватні колекції ХІХ століття та про становлення музеїв як інституцій у ХХ столітті буде йтися на прикладах Львова та Варшави.
Програма складається з серії лекцій та дискусій.
Гостьовими лекторами і дискутантами будуть Єгор Врадій (Музей "Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні", Дніпро), Даріуш Стола (Музей історії польських євреїв "Полін", Варшава), Григорій Казовський (Музей історії євреїв в Росії, Москва), Урі Гершович (Єврейський музей та Центр толерантності, Москва), Семен Гольдін (Дослідницький центр ім. Леоніда Невзліна при Єврейському університеті Єрусалиму), Сергій Кравцов (Єврейський університет у Єрусалимі), Марцін Водзінські (Вроцлавський університет), Людмила Гордон (спеціалістка із розробки музейних експозицій, Вашинґтон), Вадим Алцкан (Національний музей пам’яті жертв Голокосту, Вашинґтон), Рут Елен Грубер (журналістка та письменниця, засновниця онлайн-ресурсу про єврейську спадщину Східної Європи jewish-heritage-europe.org).
"Єврейські дні у Ратуші" є публічною програмою для широкої аудиторії і пов'язані з двома проектами Центру міської історії: із Літньою школою з єврейської історії та багатокультурної спадщини Центрально-Східної Європи та з ініціативою "Простір Синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність", реалізованою у партнерстві з Львівською міською радою і Німецьким товариством міжнародної співпраці, GIZ.
"Єврейські дні у Ратуші" тривають третій рік поспіль. Програма 2015 року "Єврейські дні у Ратуші: спільна спадщина та відповідальність" охоплювала питання відповідальності за спільну спадщину в сучасних містах Східної Європи та діалогу в суспільстві. Торішня програма – "Єврейські дні у Ратуші: Спільноти, середовища та держави у спірних містах ХХ століття" – була пов’язана з історією багатоетнічних міст, їхніх культур та спільнот у час Другої світової війни й Голокосту, а також із пам’яттю про них в сучасних суспільствах.
Організатор: Центр міської історії
Ідея: Софія Дяк
Укладання програми та координація: Ірина Мацевко
Організація: Мар’яна Мазурак
Контакт та промоція: Володимир Бєглов ([email protected])
За підтримки:
Київський офіс Інституту Кеннана
Благодійний фонд "НАДАВ" (Ізраїль)
Всеукраїнський єврейський благодійний фонд "Хесед Ар'є"
Департамент розвитку Львівської міської ради
Зображення
Галерея: Ірина Середа