Польський театр і візуальні мистецтва: конструювання ідентичності
24 - 25 травня 2016/ 18.00
Центр міської історії, Львів
Центр міської історії гоститиме лекції театрознавця Марціна Косцєльняка , що відбудуться в межах польсько-українського перформативного проекту "Мапи страху /Мапи ідентичності".
Історія польського мистецтва кількох останніх десятиліть показує, що такі слова як "цензура", "демократія", "нація" можна дефініювати і використовувати у різний спосіб. На прикладі вибраних праць польських творців театру і візуальних мистецтв 80-х років і сучасності Марцін Косцєльняк прослідкує наслідки мистецьких виборів, що були здійснені в часи політичних зламів.
Перша лекція буде стосуватися різних форм і причин цензорських інгеренцій у мистецькі процеси. Друга – зосередиться на польському мистецтві 80-х років – часах опозиційних рухів, військового стану, політичних протистоянь, які спричинили злам 1989 року.
25 травня, після лекції Марціна Касцєльняка, відбудеться відкрита дискусія "Митці в часи політичних зламів: польський і український досвід". Про вибір, який митці змушені робити під час політичного зламу і те, як це впливає на формування ідентичності; що означають поняття "цензура", "нація", "демократія" і як ці поняття змінюються. Розмовлятимуть: Марцін Косцєльняк, Євгенія Нестерович, Ірина Старовойт.
В межах проекту "Мапи страху / Мапи ідентичності" відбудеться дві п’ятиденні робочі сесії (майстер класи для режисерів, драматургів, теоретиків театру і культури та акторів, а також лекції і дискусії) – у Львові і Харкові та дві семиденні репетиційні сесії – у Києві та Львові.
Результатом спільної праці польських і українських митців і теоретиків буде мобільна копродукція, презентація якої відбудеться в чотирьох українських містах: Києві, Львові, Харкові і Херсоні.
Головною темою проекту є страх як прихований фундамент сучасних європейських наративів ідентичності. Чим відрізняються індивідуальні й суспільні "мапи страху" і як вони співвідносяться з офіційною картографією? Наскільки вони приховані під героїчними дискурсами історії і якого сорому здатні завдати? Чи можуть "мапи ідентичності" бути негострими, змінними й неоднозначними? Чи географія страху й ідентичності виглядає схоже по обидва боки шенґенського кордону? Ці питання виражають тематичний контекст всієї діяльності проекту.
Проект реалізовує Stowarzyszenie Praktyków Kultury (Об’єднання практиків культури), Варшава, у співпраці з кількома українськими організаціями зі Львова, Києва, Харкова і Херсону, за підтримки East European Performing Arts Platform/ EEPAP (Східноєвропейська платформа перформативних мистецтв).
Проект дофінансовано із коштів Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща.