Польська авангардна архітектура – Львів 1934 vs Ополе 2004 – зміна способу сприйняття, проектування, створення та використання вілли
Проф. Романа Цєльонтковська
Ґданська політехніка15.02.2012
Центр міської історії, Львів
Проф. Цєльонтковська вела мову про два приклади авангардної архітектури. Один з найбільш репрезентативних прикладів модерністичної вілли у Львові – будинок, авторства архітектора Вавжиньца Дайчака, який нічим не поступається зразкам Баухаусу 1930-х років. Історія вілли є особливою, так як може бути особливим свідок історії. З огляду на післявоєнні перебудови, на сьогодні вона не є представлена в опрацюваннях. Проте, вона є об’єктом, який виникав на всіх етапах з повним усвідомленням прийняття і уважності до авангарду з одного боку, з іншого – з великою любов’ю до дому, що проявлялося у віршах та малярських роботах. Окрім цього, цей "об’єкт" був свідком розстрілу професорів на Вулецьких пагорбах у 1941 році.
Іншим об’єктом є сучасний проект від KWKPromes, авторства архітектора Роберта Щенсного. Вілла однозначно спроектована і виконана від першого ескізу до обладнання інтер’єру, прекрасно технічно і матеріально виконана, естетично цілісна – монохроматична, статична в елегантності. Ікона сучасності.
Обидва об’єкти розділяють десятки років. Їх поєднує репрезентативність способу життя, свідомість клієнтів, уважність до авангардизму, майстерність архітекторів. Драматична, складна історія першого є тлом для короткої, прозорої історії другого.
Лекція відбулася у рамках програми до виставки "Дім: Століття змін"