"Покинута кав'ярня": мистецькі спільноти та їхні простори у Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

8.5.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на перегляд фільму "Покинута Кав'ярня" (Віктор Неборак, 1994) та розмову про мистецькі спільноти 90-х у Львові і їхні крапки у місті, яка відбувається в межах циклу подій до 60-річчя Назара Гончара.

Взаємодія між містом та митцями може приймати різноманітні форми і мати варіативний характер. Місто як живий організм стає джерелом натхнення для творчості митців, надає контекст та ресурси. З іншого боку, митці впливають на місто через свої творіння, які можуть перетворювати публічний простір, впливати на візуальний образ міста та сприяти розмаїттю культурного життя. Місто надихає архітектурою, історією, соціальною динамікою та культурними подіями. Митці ж можуть відчувати себе частиною міського оточення та відображати його у творах. Міські простори, такі як кав'ярні, стають соціальними центрами, де митці збираються, взаємодіють та співпрацюють. Вони сприяють встановленню зв'язків та обміну ідеями, що дозволяє отримати нові уявлення, натхненні іншими учасниками спільноти. Поволі ці місця пустіють, люди переміщаються до нових крапок, змінюють маршрути чи врешті припиняють вештання.

Переданий нещодавно Міському медіаархіву Центру фільм Віктора Неборака "Покинута кав’ярня" (1994), який є частиною архіву Назара Гончара, є ще одним добрим свідченням про важливість стосунків між містом і його "поетами", місцями збору і спілкування спільнот, їхнім життям, а згодом і покинутістю. У фільмі Назар Гончар як провідник супроводжує по точках здибанок митців у місті і так знайомить глядача з його персонажами та просторами. Після перегляду фільму ми матимемо можливість поговорити про те, чому і як місто впливає (чи впливало) на львівських поетів і художників, і як вони у свою чергу "перетворюють" місто на образ, видиво чи виображення, де збирались мистецькі спільноти і чому ці місця з часом спустошувались.

До розмови приєднаються

  • Володимир Кауфман, художник, графік, живописець, перформер, куратор
  • Олена Турянська, мисткиня, авторка витинанок, інсталяцій, об'єктів та артбуків, дизайнерка інтер'єру
  • Олександр Маханець, історик, головний архівіст Міського медіаархіву Центру міської історії
  • Богдан Шумилович, історик мистецтва, дослідник Центру міської історії

Цикл подій "Назар Гончар: Гра знарочна" до 60-річчя Назара Гончара відбувається у Львові з 20 квітня по 21 травня у Мистецькій Бібліотеці, Домі Звуку, Дзизі та Центрі міської історії.

Зображення

Верхнє: кадр фільму "Покинута кав'ярня" (1994; Віктор Неборак) / з архіву Назара Гончара / Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Іра Середа