Якого минулого потребує майбутнє? Історія і пам'ять в сучасній Україні
11 травня 2015
Центр міської історії, Львів
Відбулася публічна дискусія та презентація книги Томаша Стриєка "Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасній Україні, Польщі та Росії".
Відштовхуючись від основних тез книжки, основна увага в дискусії була сконцентрована на ролі історії та пам’яті в Україні після Євромайдану і російської інтервенції. Учасники спробували відповісти на наступні запитання: якою насправді є роль історії в подіях останнього року? Якою має бути поведінка істориків і гуманітаріїв у час війни? Чи мають вони ангажуватись в кампанії патріотичного виховання і антиросійської історичної пропаганди чи, навпаки, повинні передусім зберігати критичну поставу? Чи потребує сучасна Україна "декомунізації", і якщо так, якої форми вона має набрати? Якої модифікації потребують український історичний наратив та історична пам'ять з огляду на оголошений курс на інтеграцію до ЄС?
Про книгу: Томаш Стриєк. Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасних Україні, Польщі і Росії / Пер. з польської С. Сєряков, В. Склокін, І. Склокіна, А. Павлишин, ред. В. Склокін. Київ: Ніка-Центр, 2015.
До книжки увійшли вибрані статті провідного сучасного польського українознавця Томаша Стриєка, написані протягом останніх п'яти років. Автор зосереджується на тому, як українські інтелектуали і науковці після здобуття незалежності переосмислювали такі базові категорії як нація, пам'ять, національна історія, перехідна справедливість. Порівнюючи український випадок з польським, російським та іспанським, автор простежує "війни пам'яті" останніх десяти років і розмірковує над тим, яка політика щодо пам'яті потрібна сучасній Україні щоб подолати травматичне минуле і збудувати динамічне демократичне суспільство сьогодні.
Модератор – Володимир Склокін, історик, працює в Центрі міської історії Центрально-Східної Європи у Львові і Українському католицькому університеті.
Учасники дискусії:
Партнери: Видавництво "Ніка-Центр", Польський Інститут у Києві, Східний інститут українознавства імені Ковальських, Український католицький університет, інтернет-портал historians.in.ua.
Зображення
Верхнє: Государ Микола Олександрович під час хресного ходу