Усна історія фотографії

Усна історія фотографії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

25.8. 2016

Центр міської історії, Львів

Відбулася зустріч з Тадеушем Рольке, автором виставки "Завтра буде краще". Розмова стосувалася як самого проекту, так і ширше творчого життя і планів польського фотографа та фотодокументаліста.

Цією зустріччю ми розпочали супровідну лекційно-дискусійну програму до виставки "Завтра буде краще". Щомісяця ми запрошуємо істориків, соціологів, політологів, політиків та митців  для розмови про різні аспекти трансформацій у Східній Європі та їхні результати для Україні і іншим країнам з комуністичним минулим.

Розпочали розмову з першої подорожі Тадеуша Рольке до Львова. Його спостереження щоденного життя, записані на кількадесятьох кольорових діапозитивах, стали канвою для сьогоднішньої виставки в Центру міської історії. Автор розповів про те, що зауважив, з ким зустрічався і які враження мав в той час, коли в Україні починалися великі політичні та суспільні зміни. Він розказав також про людей, які допомагали йому зрозуміти і глибше проникнути в матерію цих змін.

Продовженням першої подорожі були наступні, навколо Львова, в яких постали фотографії для польської і німецької преси. Рухаючись віссю часу, розмова стосуватиметься також наступних подорожей: візиту в Івано-Франківськ і зустрічі з письменником Юрієм Андруховичем, фотографії якого, авторства Рольке, згодом з’явилися в часописі "Magazyn Gazety Wyborczej". Подальші зв’язки Тадеуша Рольке з Україною міцно відзначилися вже в двотисячних роках, коли в подорожі до Рівного, Константиніва, Хмельницького і інших міст, в товаристві Андрія Боярова і Марека Ґриґєля, він почав фотографувати об’єкти пов’язані із слідами, здебільшого символічними, культури й історії хасидизму. Наступні такі подорожі з фотографом Войцєхом Пражмовським та Мареком Ґриґєлем до Чернівців, Коломиї, на Покуття, до Умані, Брацлаву, Кам’янця-Подільського, Хотина, Окопів Святої Трійці принесли численні фотографії для циклу "Ми буди тут", над яким фотограф працює вже не перший рік. У 2010 році виставка "Ми були тут" експонувалася в Центрі міської історії.

Тадеуш Рольке розповів також про свої останні активності: альбоми авторських фотографій, про заплановані книги біографічного характеру та найновіший проект виставки "Замазування", яка стосується трагічних подій Другої світової війни та вбивства євреїв мешканцями польських містечок. В обговоренні цих проектів можна було простежити різні взаємодоповнюючі сюжети в багатій творчості Тадеуша Рольке, одного з найбільш впізнаваних фотографів Польщі.

Розмову з Тадеушем Рольке провели:
Андрій Бояров, незалежний художник та куратор, Львів
Марек Ґриґєль, фотограф, фотокритик, куратор колекцій Центру сучасного мистецтва у Варшаві.

post picture

Тадеуш Рольке

вивчав історію мистецтва в Люблінському католицькому університеті, а згодом у Варшавському університеті. Як фоторепортер співпрацював з журналами “Stolica”, “Polska”, “Przekrój”, “Ty i Ja”. У 1970 році виїхав до Німеччини. Там знимкував для німецьких видань “Stern”, “Der Spiegel”, “Die Zeit”, “Art” та ін. Був фотографом міжнародних фотофестивалей у Франції, Голандії, Німеччині, Італії. У 1980 році повернувся до Варшави. Член Спілки польських художників-фотографів. Автор багатьох виставок.

Інформаційний партнер: fototapeta.art.pl

Зображення

Верхнє: Тадеуш Рольке, 1991