"Мені не думалось і не снилось у цій Германії бувать": невтрачена мелодія або відкриття (не)видимих фольклорних архівів
Др. Оксана Кузьменко
Інститут народознавства НАН України23.5.2024, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії
Запрошуємо на лекцію Оксани Кузьменко "'Мені не думалось і не снилось у цій Германії бувать': невтрачена мелодія або відкриття (не)видимих фольклорних архівів", яка відбудеться в рамках публічної програми "Джерело як вибір".
Чи може історичне джерело з минулого століття раптово стати персональною історією та мати соціокультурне значення? Відповідь на це питання – безперечно. У лекції ми звернемося до джерел, які зберігаються в архівах Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського, Інституту народознавства НАН України, а також до особистого архіву лекторки. Матеріали представляють один з найцікавіших та ще недостатньо вивчених аспектів народної творчості періоду Другої світової війни – "остарбайтерівський" фольклор.
Лекцією Оксана Кузьменко продовжить розмову про примусових робітників і робітниць Третього Райху, до історії яких знову звертають увагу дослідники різних національних і міжнародних проєктів. Для розгляду ми використаємо два типи джерел: рукописні альбоми/зошити воєнного часу та їхні перезаписи 1945-1946 років, а також особисті експедиційні аудіозаписи з польової роботи 2001-2007 років. Буде зроблено спробу показати, наскільки різножанрові джерела (пісні, вірші, оповідання-меморати, записи з щоденників) можуть бути цінними для конструювання цілісного образу людини в неволі.
Лекція буде побудована навколо таких запитань:
- Яку роль відігравали пісенно-поетичні тексти у житті остарбайтерок у час війни і після неї? У чому зміст "пісень неволі" є суголосним з українським воєнним сьогоденням?
- Наскільки старі документи сповнені віддзеркалення життя, болю та надій людей, які пережи(ва)ли війну?
- У чому відмінність між фольклорними пісенно-поетичними текстами воєнного часу й усноісторичними оповідями?
Використовуючи літературу з вивчення етностереотипів, емоцій у культурі та фольклорної типології, лекторка запропонує один зі способів дослідження воєнних травм та екзисенційних розривів – через традиційно-поетичний канон. У цій лекції звучатимуть голоси і мелодії, які залишилися головним свідченням (недо)розказаних історій.
Модеруватиме подію історик Андрій Усач.
Подія відбувається у межах публічної програми з документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір", яка організована Центром міської історії у співпраці з EHRI.
Зображення
Верхнє: Примусові робітниці в Мюнхені / з колекції ГО "Після тиші" / архівний індекс AS_1_162
Галерея: Богдан Ємець