Роздуми про природу. Кінопоказ

Роздуми про природу. Кінопоказ

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

3.10.2021, 16:00

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на кінопоказ аматорських фільмів про природу, зібраних у програмі "Роздуми про природу".

Кожен із фільмів у цій програмі у власний спосіб шукає і намагається виразити суб’єктність природи через інструмент медіа, яке за своєю суттю передбачає односторонню скерованість на об'єкт.

У "Воді" 1937 року Вітольд Ромер використовує авангардну кіномову, щоб з дистанції камери зобразити різні перспективи на світ і матерію: оком людини, оком птаха, оком риби, тощо. В роботах Ореста Бачмаги автор обсервує за флорою та фауною, не втручаючись безпосередньо. Він вводить у фільм позицію спостерігача, який є одночасно і героєм, і автором, і глядачем. Зрештою в роботі "Дерево" Олега Чорного та Геннадія Хмарука природа виконує головну роль, проявляючись у вигляді вуалі та матеріальних пошкоджень, які виникли через недбале поводження зі стрічкою. Отож ми подивимось:

  • Орест Бачмага, Барви літа, поч. 1970-х, 13 хвилин
    Це перший фільм автора. У ньому зафіксовано уважне спостереження за змінами життєвих циклів флори та фауни, які відбуваються в саду поруч із його домом у Винниках.Фабулою фільму є зміна пір року. Тож зйомки та робота над фільмом тривали упродовж року. Оригінально стрічка була німою. У 2020 році Регіна Железнякова (Regina Collage) та Павло Олефіренко (Pilikayu) написали для неї музику.
  • Олег Чорний, Геннадій Хмарук, Дерево, 2019, 6 хвилин
    Фільм розповідає про творчість майстра, який видобуває невидиму форму з матеріальної субстанції, та його зв'язок з деревом,. Людський творчий акт непозбавлений диктату матерії: саме вона визначає результат праці різьбяра. Суб’єктність природи проявляється і на плівці — образи поглинаються хімічними пошкодженнями і зникають з поля зору. Оригінальний сюжет походить з 1980-х років і належить авторству нікому невідомого кіноаматора, Віктора Кизими, з смт Ульянівка Кіровоградської області (сьогодні — місто Благовіщенське), де при колгоспі діяла кіностудія "Символ". Віднайдена у 2017 році 16-мм плівка була наскрізь понищена вапном. Після відновлення плівки було створено нову авторську інтерпретацію фільму.
  • Орест Бачмага, Все це поки ще існує, середина 1970-х, 17 хвилин
    Екологічна свідомість — це зовсім не новий тренд. Цей фільм є маніфестом Ореста Бачмаги, який ще 50 років тому закликав до збереження природи. Стрічка супроводжується записами пташиного співу та музикою Жана-Мішеля Жара, Енцо Каролі та Антоніо Вівальді, а завершується поезією Мирослави Кулик.
  • Вітольд Ромер, Вода, 1937, 6 хвилин
    Як ніхто інший, хімік Вітольд Ромер, знав про властивості і значення води для планети. Однак, продовжуючи свої експерименти з візуальними медіа, він підійшов до теми цієї матерії як митець, щоб розкрити її стани і форми від краплі до океану, способи взаємодії, а також можливість по-різному бачити воду та її інтерпретувати. Його робота продовжує візуальну традицію як європейського авангарду загалом, так і львівського мистецтва, а перш за все фотографії. Цей фільм був нещодавно віднайдений у родинному архіві Ромерів у Вроцлаві і вперше за довгий час демонструється у Львові.

Фільми ми переглянемо з коментарем Андрія Боярова та Олександра Маханця.

Щоб відвідати кінопоказ, будь ласка, зареєструйтесь.

post picture

Андрій Бояров

Незалежний дослідник, митець, куратор

post picture

Олександр Маханець

Куратор виставки “Суспільство з кіноапаратом”, керівник проєкту “Міський медіаархів” Центру міської історії

Мова: українська із синхронним перекладом на польську.

Вже від 6 до 24 жовтня програма "Роздуми про природу" буде постійно демонструватись у кінозалі на виставці "Суспільство з кіноапаратом".

Кінопоказ є частиною публічної програми до виставки "Суспільство з кіноапаратом", якою запрошуємо зазирнути у світ кіноаматорства та хочемо поділитися історією цього явища, показати унікальні, раніше небачені матеріали. А також привернути увагу й актуалізувати розмову про важливість збереження спадщини кіноаматорів.

Години роботи

  • середа – п'ятниця з 12.00 до 19.00
  • субота та неділя з 12.00 до 18.00
    вхід вільний

Виставка та супровідна публічна програма до неї реалізовується в межах проєкту "Суспільство з кіноапаратом: історії візуальних режимів та практик творення в Україні" за підтримки Українського культурного фонду.

  • img

  • img

Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.

Зображення

Верхнє: стоп-кадр з фільму "Вода" Вітольда Ромера // з приватної колекції Барбари Ромер

Галерея: Богдан Ємець