Міфологізація гуцулів і Гуцульщини у польському живописі

Міфологізація гуцулів і Гуцульщини у польському живописі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Аґнєшка Янковска-Мажец

Академія образотворчих мистецтв імені Яна Матейка, Краків

27.5.2021, 18:30

online / zoom / youtube

Запрошуємо на онлайн-лекцію Др. Аґнєшки Янковскої-Мажец "Міфологізація гуцулів і Гуцульщини у польському живописі (з особливим акцентом на роботи трьох львівських митців: Владислава Яроцького, Фридерика Паутча, і Казимира Сіхульського)", що продовжує програму подій "З міста до гір: виображення Карпат у культурі та мистецтві".

Мистецтво трьох львівських живописців (кінця ХІХ-початку ХХ століття), також відомих як "Гуцули", можна легко вважати найтиповішим для явища ідеалізації селянства, адже вони проявляють ставлення і поведінку інтелігенції до людей з села. Їхній метод зображення народної культури, згідно з інтелектуальними стереотипами і міфами тих часів, був практично архетипним. У лекції будуть проаналізовані художні твори "Гуцулів" з точки зору ідеології, натхненної селянством. Водночас їхній живопис розглядається у ширшому культурному контексті, а відтак показано, що тематика їхніх полотен виражає характерний погляд для польських інтелектуальних кіл на зламі ХІХ-ХХ століть.

Дискутанти: Наталія Крокіс, Остап Лозинський

Подія буде проходити онлайн на платформі zoom. Щоб долучитись до обговорення, будь ласка, зареєструйтесь.

Також буде доступна онлайн трансляція на Youtube.  

Робочі мови: українська та англійська. Буде забезпечений синхронний переклад.

post picture

Аґнєшка Янковска-Мажец

Випускниця Ягеллонського університету, де навчалася на програмі історії мистецтв. З 1994 р. працює на Кафедрі історії і теорії мистецтва Академії мистецтв та співпрацює з міжнародним культурним центром у Кракові як кураторка і організаторка виставок. У 2007 р. Аґнєшка здобула ступінь PhD за дослідження, проведене в Інституті етнології і культурної антропології Ягелонського університету. Її праці виходили друком у численних журналах, виставкових каталогах і монографіях. Янковска-Мажец – авторка книги “Między etnografią a sztuką. Mitologizacja Hucułów i Huculszczyzny w kulturze polskiej XIX i XX wieku” [“Між етнографією і мистецтвом. Міфологізація гуцулів і Гуцульщини у польській культурі ХІХ і ХХ століть”, Краків, 2013 р. Книга була відзначена 21-ю Нагородою “Східний огляд” (Przegląd Wschodni Awards) у категорії польських публікацій.

post picture

Наталія Крокіс

Завідувачка відділу “Музей європейського мистецтва ХІХ-ХХІ ст.”, зберігачка Фонду Я.Музики

post picture

Остап Лозинський

Художник, музейник, голова ЛМГО асоціація музеїв та галерей, сфера досліджень — традиційне народне мистецтво та мистецтво Львова 20-21 століття

Ця лекція є частиною програми "З міста до гір: виображення Карпат у культурі та мистецтві", що включає серію лекцій і міжнародну конференція організовану Центром міської історії (Україна) та Університетом Санкт-Галлена (Швейцарія).

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Казимир Сіхульський, триптих "Гуцульська мадонна", 1914 / Львівська національна галерея мистецтв.