Музеї очікують змін і від музеїв чекають на зміни. Більш доступними стають нові медіа та цифрові технології. Але чи технічні інновації провокують структурні та концептуальні перетворення? Уявлення про функції та ролі музеїв часто різняться та протиставляються, особливо для історичних музеїв, де переосмислюються не лише спосіб представлення минулого у суспільствах, але формується бачення майбутнього. Тому особливо гостро постає питання, якою і перед ким є відповідальність музеїв у суспільствах, де вони довгий час були інструментом пропаганди і підпорядковувалися державно-ідеологічним вимогам? Якими є сучасні залежності історичних музеїв? Перед ким музеї несуть відповідальність і для кого працюють: держави чи засновника, суспільства, кожного відвідувача? Чи має музей навчати чи розмовляти, диктувати чи пропонувати, транслювати чи ділитися, легітимізувати владу чи включати суспільство, підтримувати чи підважувати поширені уявлення? Як розуміють та реагують на реформування музеї і якими є взірці та ресурси для втілення змін? Ким є творці або агенти змін у музеях? У розмові з керівниками трьох музеїв ми поговорили про виклики у показі та розмовах про минуле – міста, країни, суспільства. Це була нагода дізнатися, про те, які питання та завдання вони ставлять, коли говорять про зміни – колегам у праці, колегам у сфері, експертам, інституціям, яким вони підпорядковані, зацікавленим сторонам, аудиторіям. Також, це можливість проговорити наші очікування та уявлення про майбутнє музеїв про минуле.
Дискутанти:
Роман Чмелик, Львівський історичний музей
Тетяна Сосновська, Національний музей історії України
Ігор Пошивайло, Меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей революції гідності
Софія Дяк, Центр міської історії
"Єврейські дні" є публічною програмою для широкої громадськості і пов'язані з двома проектами Центру міської історії: літньою школою про єврейську історію і багатокультурне минуле, яка триває з 2010 року та ініціативою "Простір Синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність" (у партнерстві з Львівською міською радою та Німецьким товариством міжнародної співпраці GIZ).
Зображення
Верхнє: Візуалізація проекту Сньохетта, Данкана Льюїса та Кассона Манна для комплекса палеолітичних печер у Ласко, Франція.
Галерея: Ірина Середа