Марінетті у Львові, або що відбувалося 11-12 березня 1933 року

Марінетті у Львові, або що відбувалося 11-12 березня 1933 року

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Пшемислав Строжек

Інститут мистецтва Польської академії наук

27 квітня 2018 / 18.30

Центр міської історії, Львів

На запрошення директора Великого міського театру Віляма Хожици, Філіппо Томмазо Марінетті прибув до Львова, щоб вшанувати своєю присутністю прапрем’єру своєї драми "Бранці", поставлену режисером Вацлавом Радульським, зі сценографією Анджея Пронашка. Марінетті захоплювався Львовом і при кожній можливості підкреслював красу цього міста, а також молодий ентузіазм місцевих мистецьких середовищ. Засновника футуризму гостили в готелі Жорж, а львівський показ "Бранців" сам автор визнав найкращим з тих, які до того бачив, і сказав, що він перевершив італійські інсценізації зі сценографіями одного з найважливіших сценотехніків футуризму – Енріко Прамполіні. Подію під назвою "Марінетті у Львові, або що відбувалося 11-12 березня 1933 року" підготовано, щоб наблизити те, що відбувалось у Львові, і те, в який спосіб львівські культурні середовища, інтелектуали, критики мистецтва і митці реагували на візит одного з найважливіших представників авангарду і піонера нових тенденцій у мистецтві.

Марінетті був засновником італійського футуризму, а його маніфест, опублікований 20 лютого 1909 р. в паризькому "Лє Фігаро", визнаний першим маніфестом авангарду, який мав на меті впровадження радикальних змін в мистецькій практиці: знищення музеїв і бібліотек і звернення в сторону цілком нового мистецтва, позбавленого традиції і минулого. Саме орієнтований на експеримент італійський футуризм, який прагнув скерувати мистецтво в сторону майбутнього, відкриття того, що не відкрите, дав початок багатьом новим угрупованням світового авангарду. Хоча його приїзд відбувся порівняно пізно, майже 24 роки від проголошення футуризму, коли італійський футуризм вже вигасав, проте його візит мав важливе значення для львівських середовищ, які прагнули нав’язати контакт з закордонними авангардистськими середовищами.

Лекція проходила польською мовою з синхронним  перекладом.


post picture

Пшемислав Строжек

ад’юнкт в Інституті мистецтва Польської академії наук, дослідник італійського футуризму, польського авангарду, основ глобального модернізму і сучасного мистецтва. Стипендіат Фулбрайта в Університеті Джорджії (Афіни, штат Джорджія, США), Ізраїльській академії наук (Тель-Авів) і Національній академії деї Лінчеї (Рим). Стипендіат Фонду польської науки та Міністерства науки і вищої освіти в категорії визначного молодого вченого. Автор багатьох наукових статей, першої монографії про присвоєння італійського футуризму в Польщі: “Марінетті і футуризм в Польщі” (Marinetti i futuryzm w Polsce, 1909-1939), “Наявність – контакти події” (Obecność – kontakty wydarzenia, 2012), а також книжки про німецький дадаїзм: “Нічого, тобто все. Інтерпретації німецького дада” (Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, 2016). В даний час досліджує тему зв’язків авангардистського мистецтва зі спортом в Центрально-Східній Європі в 1918-1939 рр.

Лекція є частиною програми "Культура (без) пробілів: про спадки авангарду у Львові", організованої у співпраці з Інститутом Адама Міцкевича та за підтримки Львівської міської ради та Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.

Зображення

Верхнє: Прем’єра вистави "Бранці" за п'єсою Філіппо Томмазо Марінетті у львівському Великому Театрі (тепер Театр опери і балету ім. Соломії Крушельницької) 11 березня 1933 року у присутності автора п'єси / Колекція Театрального музею у Варшаві

Галерея: Тарас Бовт