Війни карт між темрявою та кольорами: Націоналізація транснаціональних географів зі Східної Європи упродовж Великої війни

Війни карт між темрявою та кольорами: Націоналізація транснаціональних географів зі Східної Європи упродовж Великої війни

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Стівен Сігел

Університет Північного Колорадо

26.3.2015

Центр міської історії, Львів

Коли 1899 р. Джозеф Конрад (псевдонім Юзефа Коженьовського) опублікував класичний роман "Серце темряви", він розмірковував про труднощі життя у світі великих європейських держав - місцях імперського завоювання і колоніального насильства, там, де всі континентальні території світу були незворотньо зафарбовані.

Стівен Сігел опирався на міркування Конрада у своєму дослідження української історії та її модерних європейських аспектів, починаючи від Першої світової війни, 1920-х рр. і далі. Він аналізував творення географічних знань у контексті мікроісторії - через призму життя впливових людей та їхніх уявлень про непорушність і суверенність своєї країни і її кордонів.

Зокрема, увагу присвячено американському географу Ісаї Боумену (1878-1950), головному територіальному фахівцю, членові Польської кордонної комісії на Паризькій мирній конференції 1919 р., разом з географом-ревізіоністом Альбрехтом Пенком (1858-1945) з Німеччини, Еугеніушем Ромером (1871-1954) з Польщі і Степаном Рудницьким (1877-1937) з України. Завдяки концепції гео-тіла, яку запропонував таїландський історик-дисидент Сонґчай Вінічакул, дослідник по-новому оцінює контакти цих географів (або, як це насправді було, відсутність таких контактів) один з одним.

У лекції "Війни карт між темрявою та кольорами" дослідник розглянув творення і копіювання мап як графічне мистецтво модерного часу, а також пропонує по-іншому оцінити дискусійне картографування революційних проектів України в період Першої світової війни і після неї. Він застосував метод просторової простопографії (запропонований для Великої війни) до "війни карт" - переплетіння повсякденної та ґендерної історії самих географів, їхнього дому, мобільності, способу життя і соціальних взаємин. Доповідач простежив вплив націоналізму та Великої війни на їхні наукові біографії та "професійні" кар'єри, що допомагає зрозуміти, чому в Україні, Росії та Центрально-Східній Європі надовго закріпилися європейські знання про колоніалізм, а також етноцентризм, територіальність та ревізіоністська геополітика.

Лекція відбулася англійською мовою із синхронним перекладом.

post picture

Стівен Сігел

професор Університету Північного Колорадо (США). Автор книг і статей з історії сучасної східноєвропейської географії, геополітики і критичної картографії, зокрема Mapping Europe’s Borderlands: Russian Cartography in the Age of Empire (“Мапування європейських кордонів: російська картографія в епоху імперії”, Видавництво Чиказького університету, 2012) та Ukraine under Western Eyes (“Україна очима Заходу”, Видавництво Гарвардського університету, 2011). Він працює над кількома новими книгами: транснаціональна мікроісторія про життя і смерть шести географів у Центрально-Східній Європі від 1870-х рр. до 1950-х рр., світова історія східноєвропейської цивільної авіації та міжнародне право від Першої світової війни до тепер.

Лекція відбулася в межах серії подій на підтримку виставки "Велика війна 1914-... Індивідуальний та глобальний досвід".

Зображення

Верхнє: Загальна карта України Гійома де Боплана 1648 року