"Місто чуже і люди не свої": Львів очима домашніх служниць
Др. Іванна Черчович
Центр міської історії16.7.2024, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії
Запрошуємо на лекцію історикині Іванни Черчович, що продовжує серію "І буде місто…".
У XIX столітті праця домашньої служниці була однією з найзатребуваніших жіночих професій у місті. Тисячі молодих дівчат із львівських передмість чи віддалених від галицької столиці повітів приїжджали сюди у пошуках роботи. Яким місто бачили вони, або могли побачити з вікна помешкання дому їхньої служби? Чим воно було для них: можливістю, з якою вони пов'язували своє краще майбутнє, чи загрозою, про яку їх наполегливо застерігала популярна преса і активно видавані в цей час порадники для слуг? А може – необхідністю, безвихіддю, втечею?
Мікроісторією для цієї лекції буде дім родини українського педагога, вчителя класичних мов на пенсії, Теофіла Грушкевича та його дружини Людмили. Завдяки збереженому щоденнику Грушкевича і родинному листуванню, дізнаємося про щонайменше десять служниць, що встигли попрацювати у їхньому домі в проміжку від 1905 до 1913-го. Імена восьми з них знаємо напевно: Таня Каспрів, Марія Лінчак, Ліза Б…ич, Анна Чайка, Марія Єссип, Параня Бнік, Аґнєшка Хмільовська і Пазя Джумало.
Доповнюють знання із приватного архіву Грушкевичів теж матеріали із тогочасної преси, міська статистика, судові кримінальні справи, документація жіночих товариств, покликаних "опікуватися" міськими служницями, а також порадники для домашньої служби та інша тематична література. Разом ці джерела та дані дозволяють поглянути та дослідити чисельну групу низькооплачуваних, молодих, неодружених нових містянок на прикладі служниць однієї родини.
Модеруватиме подію Вікторія Панас.
Зображення
Верхнє: Кінний віділ Січи Тустановичі-Болехів // Колекція Степана Гайдучка // 1913-1914 // Міський медіаархів Центру міської історії
Галерея: Іра Середа