Лекції Пьотра Пілюка
19 липня 2011
Центр міської історії, Львів
У рамках ІІ літної школи "Єврейська історія та культура Центрально-Східної Європи" Пьотр Пілюк прочитав відкриті лекції:
О 13.30 - "Сліди присутності. Великопольща як німецько-польське пограниччя і єврейська культурна спадщина регіону".
Великопольща є дуже цікавим регіоном, в якому є багато різноманітних слідів присутності євреїв, чия історія в цій частині Польщі сягає ХІІІ ст. Історичні умови призвели до співіснування та взаємовпливів польських, німецьких і єврейських елементів. Найбільші групи єврейського населення, які мали велике значення для економічного та інтелектуального життя на території Польщі, знаходилися в Познані і Лешні. У ХІХ ст. відбулася асиміляція євреїв у дусі німецької культури – з цього періоду збереглося найбільше надзвичайно цікавих пам’яток. Презентація показує їхнє історичне тло, є поглядом з перспективи сучасної фотографії і звертає увагу на їх сучасне функціонування.
О 14.20 - "Сліди присутності. Пам’ятки матеріальної культури німецьких євреїв у Верхній та Нижній Сілезії".
У Сілезії збереглася велика кількість єврейських реліквій, чим цей регіон відрізняється від усієї сучасної Польщі. Проте ця культурна спадщина протягом кількох післявоєнних десятиліть була чужою для польського суспільства – через свою "єврейськість" і "німецькість". Архітектурне багатство і різноманіття надмогильних пам’ятників пов’язане з високим рівнем міської культури в цьому регіоні – найкращі приклади цікавих пам’яток німецьких євреїв можна знайти в Глівіцах, Катовіцах, Ополі, Легніці, а насамперед – у Вроцлаві. Презентація відображає зв’язки єврейської та німецької культури в ХІХ і ХХ ст., а також сучасність об’єктів, утворених на стику цих двох культур, які існують сьогодні в польському просторі. Для цього використано сучасні фотографії.