Особливості формування історичної пам’яті в Україні на прикладі м. Рівне
Максим Гон
Рівненський державний гуманітарний університет20 липня 2011 / 14.20
Центр міської історії, Львів
У рамках ІІ літної школи "Єврейська історія та культура Центрально-Східної Європи" відбулась відкрита лекція проф. Максима Гона.
Демократизація суспільно-політичного життя Україні супроводжується поступовим формуванням нової історичної пам’яті її громадян. Вона – результат здійснення цілеспрямованої політики, що реалізується державою і/чи політичними елітами. Відтак історична пам'ять є продуктом їхньої відповіді на дилеми актуалізації спогадів про певні події або ж навпаки – свідомого забуття.
Реалізація політики пам’яті в різних регіонах України здійснюється в умовах конкуренції за її зміст, що найбільш очевидно в різночитаннях подій Другої світової війни. Саме цей аспект був проаналізований лектором на прикладі меморативної політики в Рівному – місті, населення якого є майже моноетнічним за своїм складом і виявляє високий рівень національної свідомості.
Аналіз політики пам’яті регіональної політичної еліти здійснювався в українсько-єврейсько-польській призмі. Лектором була проаналізована політична символізація зміни назв вулиць, встановлення меморіальних дошок, зведених у місті після здобуття Україною незалежності пам’ятників, а також ліквідованих і новостворених музеїв.