Першa світовa війнa і її вплив на життя мешканців Кракова
26.5.2016, 18:30
Центр міської історії, Львів
Краків напередодні Великої війни був великим, сучасним містом, з репрезентаційними будівлями, з переважно впорядкованими вулицями, з добре діючою і розвинутою комунікацією трамваїв і сучасним освітленням. Унаслідок перенесення меж міста, простір Кракова значно збільшився, даючи йому нові можливості для розбудови. Розширення площі Кракова з 5,77 км кв. в 1900 року до 46,9 км кв. після його злиття з Подгужем, при значній частці промисловості, торгівлі, транспорту і фінансового капіталу, дало можливість місту динамічно розвиватися. Вибух війни краків'яни прийняли з ейфорією, він ніс надію на здобуття свободи для народу. Суспільство тішилося, а в лави створених Польських легіонів вступали сотні охочих. Мешканці міста декларували свою підтримку, яка виражалась в жертовності для руху за незалежність.
Однак війна принесла з собою голод, зростання цін, смерть, появу великої кількості шпиталів і поранених, знищення і, врешті, вимушені переселення. Особливо ті останні далися взнаки мешканцям міста, адже Краків був фортецею. Багато мешканців були змушені залишити свої домівки і тимчасово оселитися в незадіяних в бойових діях районах Австро-Угорської монархії.
Дослідниця запрошує в мандрівку до Кракова 1914 року – року, що став переломним як для міста, так і для цілої Європи. Ця подорож починається карнавалом, який тоді відсвяткували надзвичайно гучно, так, ніби Краків хотів попрощатися з La Belle Époque, що відходила назавжди. Це був час, коли містяни жваво обговорювали плани розвитку міста, до якого мали залучити величезні інвестиції. Вони викликали гарячі емоції та дискусії, про них живо писала краківська преса, їх коментували в краківських кав'ярнях і ресторанах. Мешканці, наукові і культурні товариства виступили проти багатьох проектів міської влади і краківського маґістрату. Здавалося, попереду - великі зміни. Так і сталося, щоправда, зміни були не тими, на які чекали. Міська політика робилася на фоні великої політики, яка привела Європу на край прірви і нищівної чотирилітньої війни.
Лекція відбудеться польською мовою із синхронним перекладом.
Лекція підготовлена на основі виданої минулого року книжки Барбари Берської "1914. Zdarzyłosię w Krakowie" ("1914. Сталося в Кракові"), яка є формою літопису з великою кількістю ілюстрацій. Переважно це матеріали, що походять з колекції Національного архіву в Кракові.
Книжка є у фондах бібліотеки Центру міської історії.
Лекція відбулася в межах серії подій на підтримку виставки "Велика війна 1914-... Індивідуальний та глобальний досвід".