Чоловічі образи українців у плакаті УРСР 1945–1989 років

Чоловічі образи українців у плакаті УРСР 1945–1989 років

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Василь Косів

Львівська національна академія мистецтв

23.2.2021, 18:30

online / zoom / youtube

Запрошуємо на онлайн-лекцію Василя Косіва "Чоловічі образи українців у плакаті УРСР 1945–1989 років", що є частиною лекційної програми "Гендерні виміри просторів модерності".

Епоха модерності позначена активним використанням плакату як засобу пропаганди певних ідей та цінностей, формування світогляду як інструменту мобілізації населення до певних дій. Особливо яскравих форм та великих масштабів це явище набуло в СРСР. Українські радянські плакати 1945–1989 років дозволяють простежити особливості конструювання три-вимірного образу українського чоловіка, в тому числі і прикмет його національної ідентичності. Образи чоловіків-українців на плакатах окреслюються (за А. Каппелером) як "мазепинці", "малороси" і "хохли". Перші постають у ролі ворогів СРСР, другі, найбільш численні, представляли взірцевих лояльних до влади українців, треті — безтурботних учасників художньої самодіяльності й окремих несвідомих громадян. Вишита сорочка стала основним маркером українськості. Контексти та ролі, у яких зображені українські чоловіки, вибудовані на протиставленнях село — місто, лідерство — підпорядкування, минуле — майбутнє, де "слабший" персонаж одягнений саме у вишиванку, що задає певні рамки національної ідентичності.

Подія буде проходити онлайн на платформі zoom. Щоб долучитись до обговорення, будь ласка, зареєструйтесь.

Також буде доступна онлайн трансляція на Youtube.

post picture

Василь Косів

Доктор мистецтвознавства, доцент кафедри графічного дизайну, Львівська національна академія мистецтв, автор книги Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989 років (Київ: Родовід, 2019).

Серія онлайн-лекцій та дискусій "Гендерні виміри просторів модерності" організована у співпраці Центру міської історії з Українською асоціацією дослідниць жіночої історії за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьоля, Бюро Київ–Україна.

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Клавдія Кудряшова, Євген Кудряшов. Фраґмент плаката. Київ, 1956 р.