Подорож єврейською спадщиною: 25 років опісля

Подорож єврейською спадщиною: 25 років опісля

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Рут Еллен Ґрубер

письменниця, журналістка, дослідниця

27.7.2017, 18:30

Ресторан "Ратуша" (площа Ринок, 1), Львів

Рут Еллен Ґрубер прочитала лекцію, яка стала завершальною в рамках лекційно-дискусійної програми "Єврейські дні у Ратуші: (Не)Показане минуле музеїв Східної Європи".

Цього року минає 25 років з виходу у світ першого видання книги Рут Еллен Ґрубер  "Подорож єврейською спадщиною: Путівник по Східній Європі" (Jewish Heritage Travel: A Guide to Eastern Europe) – перший і найповніший єврейський путівник по регіону. 15 років минає після опублікування книги  "Віртуально єврейський: перевинайдення єврейської культури в Європі" (Virtually Jewish: Reinventing Jewish Culturein Europe, 2002), в якій авторка розглядає багато ключових питань, пов’язаних з трансформацією занедбаних, навіть знищених після Голокосту місць єврейської спадщини на туристичні точки. За ці роки вона об’їздила тисячі кілометрів, щоб знайти і описати місця, простежити маршрути єврейської спадщини, вивчити сучасні контексти. Вона також організовувала тури єврейською спадщиною та допомагала мандрівникам розробляти індивідуальні маршрути.

Коли Рут Еллен Ґрубер почала писати "Подорожі єврейською спадщиною" в 1989-1990 рр., ситуація була складною. Тоді майже будь-яке відвідання місця єврейської спадщини в регіоні було схоже на "Темний туризм". З тих пір відбулася потужна еволюція і в інфраструктурі, і в медіа, і в туристичному сервісі і, – що найголовніше, – у глибоко закоріненому ставленні до подорожі, спадщини та єврейської присутності (і долі) в регіоні.

Зруйнованого досі є дуже багато, а багато місць і надалі залишаються у дуже трагічному стані. Але дослідники, генеалоги, гіди, урядові структури та практики культури й спадщини вивчають, картографують і документують майже все, відкриваючи його для безпрецедентних подорожніх перспектив і комерційного туристичного використання.

Місцеві путівники, веб-сайти й інші ресурси надають величезну кількість інформації. Трагічно занедбані місця єврейської спадщини стали принадами на дедалі більшій кількості основних туристичних маршрутів, які поєднують Пітьму з Пунктом Призначення: одна глянсова брошура обіцяла, що чотиризірковий круїз єврейською спадщиною уздовж річки Ельба "пропонуватиме поглянути назад і вперед, зважуючи на багату єврейську культуру ключових міст, звірства Другої світової війни та позитивне майбутнє".

У своєму виступі на прикладах Рут Еллен Ґрубер розглянула ці зміни, зосередивши увагу на певних місцях і на конкретних аспектах (наприклад, на відновлених синагогах і кладовищах, а також на нових маршрутах єврейською спадщиною). Вона також поділилась роздумами про те, як еволюціонувало поняття "єврейської спадщини"; як розвиваються "нові автентичності" та "реальні уявні простори" за допомогою єврейських музеїв і фестивалів культури, товаризації єврейської культури та зростання комерційного туризму єврейською спадщиною.

post picture

Рут Еллен Ґрубер

письменниця, журналістка, дослідниця. Упродовж трьох десятиріч вона документує розвиток єврейського в Європі та часто пише про єврейську спадщину, відродження і туризм у посткомуністичній Європі. У своїй книзі “Віртуально єврейський: перевинайдення єврейської культури в Європі” (Virtually Jewish: Reinventing Jewish Culture in Europe, 2002) вона запропонувала термін “віртуальне єврейство”, щоб описати те, як т.зв. “єврейський простір” у Європі часто заповнюють неєвреї. Рут Ґрубер – авторка ряду книг: “Подорож єврейською спадщиною від журналу “National Geographic”: Путівник по Східній Європі” (National Geographic Jewish Heritage Travel: A Guide to Eastern Europe, перше видання – 1992 р.); “Листи з Європи (та зі всюди)” (Letters from Europe (and Elsewhere), і “На одвірках Твого будинку: Єврейське життя в Східній і Центральній Європі вчора й сьогодні” (Upon the Doorposts of Thy House: Jewish Life in East-Central Europe, Yesterday and Today). Колишня кореспондентка агенції “United Press International” у Польщі та в інших комуністичних країнах Європи, вона дописувала до багатьох науково-популярних видань. Серед її нагород – Грант Ґуґґенхайма і Лицарський Хрест “Орден Заслуг перед Республікою Польща”. Тепер вона координує веб-сайт www.jewish-heritage-europe.eu, що є проектом Фунду Ротшильда (Ганадив) у Європі. Вона була почесною гостьовою завідувачкою кафедри єврейських студій у Коледжі Чарльстона (Південна Кароліна) весною 2015 року.

"Єврейські дні" є публічною програмою для широкої громадськості і пов'язані з двома проектами Центру міської історії: літньою школою про єврейську історію і багатокультурне минуле, яка триває з 2010 року та ініціативою "Простір Синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність" (у партнерстві з Львівською міською радою та Німецьким товариством міжнародної співпраці GIZ).

Зображення

Верхнє: Інтер'єр синагоги у Ступаві, Словаччина  / Рут Еллен Грубер

Галерея: Ірина Середа