Архітектор Іван Левинський – творець українського національного стилю

Архітектор Іван Левинський – творець українського національного стилю

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Юрій Бірюльов

5.5.2009, 19:00

Центр міської історії, Львів

Чому саме Львів наприкінці ХІХ ст. став колискою українського національного стилю? Як з’являлись перші його паростки в архітектурі й ужитковому мистецтві та якою була роль у цьому русі Івана Левинського?

Лектор спробував дати відповіді на ці питання. В лекції розглянуто життєвий і творчий шлях І. Левинського (1851-1919), видатного українського архітектора, художника, підприємця, мецената і громадського діяча. На межі ХІХ-ХХ ст., у період бурхливого пробудження національної самосвідомості, він згуртував гроно своїх учнів і послідовників, щоби вперше в Галичині втілити ідеї відродження українського духу в яскравих, цілісних мистецьких творах. В них майстерно були інтерпретовані мотиви народної творчості Українських Карпат, що дозволило говорити про глобальне явище "гуцульської сецесії".

Особлива увага в лекції зосереджувалася на спорудах фірми Левинського, виконаних по всій Східній Галичині, і на продукції його знаменитих фабрик будівельних матеріалів та художньої майоліки.

Юрій Бірюльов

автор путівників, низки книг і статей про художню культуру Львова і Львівщини XVIII-ХХ ст., у т. ч. монографій “Мистецтво львівської сецесії” і “Львівська скульптура від середини XVIII ст. до 1939 року”.

Лекція відбулася в межах циклу просвітницьких лекцій "Відкриваємо світ мистецтва".

Зображення

Верхнє: Вул. Руська, 20. Підвіконна тафля заповнена майолікової плиткою із орнаментикою в стилі "гуцульської" сецесії, 2013. / Ігор Жук