Львівська фотографія міжвоєнного періоду

Львівська фотографія міжвоєнного періоду

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Адам Собота

Національний Музей у Вроцлаві

16 березня 2018 /  18.00

Центр міської історії, Львів

Міжвоєнний Львів був важливим осередком культури, в якому фотографія відігравала істотну роль на різних рівнях: мистецькому, науковому, аматорському і документальному. В багатокультурному суспільстві міста фотографії виражали як почуття місцевої ідентифікації, так і універсальні ідеї, пов’язані з концепціями сучасності. Солідні підстави для цієї діяльності створювалися від XIX століття і дозволили в згаданому періоді зробити якісний стрибок.

Дві декади між Першою і Другою світовими війнами виразно відрізнялися між собою. На початку 20-х років ще давалася взнаки воєнна розруха і декілька років тривало повернення до попереднього ритму життя. В мистецьких відносинах, які будуть головною темою обговорення, і надалі домінував пікторіалізм, який почав бути популярним серед еліти фотоаматорів на початку століття. Його найвидатнішим представником був Генрик Міколяш. Одначе близько 1930 р. ситуація набрала динамічності. Через фотографію і фотомонтажі почали промовляти авангардисти (група Артес), а прагнення до модернізації естетичних принципів демонстрували багато хто з видатних членів Львівського Фотографічного Товариства. З’явилися теж нові активні організації: Українське Фотографічне Товариство і Технічне Коло Фотографів у Львівській Політехніці. Тоді багато хто з тих, що фотографували, реалізували фільми, а також поєднували мистецькі зацікавлення з науковою діяльністю і документалістикою. Львів був місцем, де відбувалися загальнопольські і міжнорадні виставки.

Лекція проходила польською мовою із синхронним перекладом.

post picture

Др. Адам Собота

куратор в Національному Музеї у Вроцлаві, керує відділом фотографії. Часто предметом його зацікавлень є львівська фотографія – через виставки і публікації (вроцлавський музей має багату збірку праць львівських фотографів до 1939 р.). Займається також питаннями сучасного мистецтва, остання організована ним виставка і публікація книжки – це “Nowe horyzonty w nowych mediach – zjawiska sztuki polskiej 1945-1981” (Нові горизонти в нових мас-медіа – явища польського мистецтва 1945-1981, Вроцлав, 2017). Багато років працює також викладачем і критиком мистецтва.

Після лекції відбулося відкриття виставки Андрія Боярова "COPY/PAST".

Зображення

Верхнє: Владислав Беднарчук "Руки надсили", 1936

Галерея: Ірина Середа