Людство та катастрофа

Людство та катастрофа

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

8 грудня 2019 / 11.00

Cafe Book Shop Singer, Wien, Austria

У своїй книзі "Східно-Західна вулиця" Філіпп Сендс намагається зрозуміти, яку роль відіграв закон у судових процесах щодо жахів Голокосту, простежуючи життя трьох адвокатів, причетних до формування понять "геноциду" та "злочинів проти людства": двоє з них вивчали право Першої світової війни та міжвоєнне право Лемберга/Львова. Обидва були польськими євреями, а третій – кого вони притягли до кримінальної відповідальності – був підсудним у Нюрнберзі. Сендс підкреслює заплутаність особистих біографій, політичних контекстів, інтелектуальних генеалогій та їхніх відгомонів у відповіді міжнародної спільности на нацистські злочини.

Взаємовідносини між людиною, групою та катастрофою також лежать в основі "Чорнобиля" Сергія Плохія, який з'ясовує екологічні та людські наслідки поразки дуалістичної системи: політичної та наукової. Він демонструє, як окремі вчені та бюрократи працювали, увічнювались і стикалися зі смертельно хибною радянською інституційною структурою – і як чорнобильська катастрофа сприяла краху радянської системи.

Обидві книги отримали премію Бейлі Ґіффорд у жанрі нехудожньої літератури у 2016 та 2018 роках відповідно. Рік культури "Австрія-Україна 2019" об'єднує двох письменників, щоб запропонувати цьому двосторонньому формату ширші рамки та урізноманітнити важливі теми, як для внутрішніх, так і для глобальних дискусій. Під час дискусії двоє авторів розмірковують про системні та особисті аспекти масштабної катастрофи, взаємозв'язок між мовчанням та пам'яттю, а також уроки майбутнього людства.

Модератори:
Софія Дяк, Центр міської історії, Львів
Катрін Янґер, Institut für die Wissenschaften vom Menschen, Відень.


Сергій Плохій

український та американський історик, професор української історії Гарвардського університету, де він також займає посаду директора Гарвардського українського наукового інституту. Його книга “Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи” отримала премію Бейлі Ґіффорд у 2018 році в жанрі нехудожньої літератури та російську книжкову премію Пушкінського дому в 2019 році. Його остання книга — Forgotten Bastards of the Eastern Front: An Untold Story of World War II (Лондон: Penguin, 2019).

Філіпп Сендс

професор юридичного факультету Університетського коледжу Лондона та адвокат в Матрікс Чемберс. Його книга “Східно-Західна вулиця” здобула премію за Бейлі Ґіффорд 2016 року та премію Монтень 2018 року. Його нову книгу “Щуряча стежка” буде опубліковано в квітні 2020 року.


Розмова є частиною публічної програми конференції "Між Києвом і Віднем: історії людей, ідей і об’єктів в обігу та русі", яка проходить у Відні, 4-7 грудня 2019 р. Конференція організована Українським інститутом (Київ), Інститутом наук про людину (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) (Відень) і Центром міської історії (Львів) і є завершальною подією "Двостороннього року культури Австрія-Україна 2019".

Зображення

Верхнє, Галерея: Йоганнес Глох