Як вивчати аматорське кіно
Ірина Склокіна
Центр міської історії7.11.2021, 12:00
online / youtube
Запрошуємо на онлайн-лекцію Ірини Склокіної "Як вивчати аматорське кіно", яка розпочинає цикл відеолекцій "Кіноаматорство: історії візуальних режимів та практик творення".
Здається, сьогоднішній вибух соціальних мереж та інших демократичних мас-медій несе радикальні зміни сучасного світу. Проте цей захват від медій та доступність медіа-творчості для "звичайних людей" уже теж мають свою історію. Портативні кінокамери у другій половині ХХ століття також викликали ентузіазм та прагнення не тільки зафіксувати світ навколо, але і впливати на нього. Сьогоднішня гуманітаристика по-новому відкриває для себе феномен аматорського кіно, розглядаючи його не як "молодшого брата" чи наслідувача "справжнього" професійного кінематографа, а як самодостатнє явище.
Аналізувати цікаво не тільки самі кінозаписи (зображення, сюжети, наративи, технічну побудову кадру, стратегії виразності тощо), але і соціальні процеси навколо створення фільмів та контексти їхнього побутування — переглядання, поширення, будування стосунків між людьми навколо медіа.
У своїй відеолекції Ірина Склокіна заторкне зокрема такі аспекти, як владний потенціал радянського аматорського кіно (у широкому спектрі від використання аматорського руху для цілей державної пропаганди до стратегій втечі, уникання державної пропаганди, фокусу на повсякденності у всьому її різноманітті, прямої критики та підриву панівної ідеології). Важливим аспектом є також глобальний контекст радянського аматорства, вплив поп-культури часів холодної війни, яка роз'єднувала ворожі геополітичні табори, але водночас і змушувала магнетично дивитися один на одного у процесі змагання. Вивчати аматорів можна і з багатьох інших позицій: історії емоцій, соціальної історії (зокрема творення ідентичності інженера, історії трансформації сім'ї та урбанізації), історії технологій та мобільності, неформальних (тіньових) економічних практик, історії індустріальної продукції та ролі виробничого кіно тощо.
Відеолекторій створено у межах проєкту "Суспільство з кіноапаратом: історії візуальних режимів та практик творення в Україні" за підтримки Українського культурного фонду.
Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.